Zajímavosti, 31. 1. 2021

Foto: Shutterstock

Pokud žijete společně s nějakým zvířecím mazlíčkem, jistě vás nejednou napadlo, jak asi vidí pes, kočka nebo kůň. A jak vnímají svět kolem sebe. My vám pomůžeme nahlédnout na svět očima psa, kočky, koně nebo i papouška.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Plazi

Hadí zrak je od toho lidského asi nejvíc odlišný. Dívali jste se někdy skrze infrakameru? Pak vám jsou jistě známé duhově zbarvené obrázky, v nichž se chladnější předměty barví domodra a teplejší zase dožluta či dočervena. Stejně funguje i zrak ještěrů či hadů. Přestože na svého domácího mazlíčka děláte láskyplné grimasy, bude mu to nejspíš jedno. On vás totiž vidí jako velký červený flek.

Krávy a koně

Kráva je v podstatě barvoslepá. Dokáže rozlišovat pouze odstíny oranžové a veškeré předměty vnímá zhruba o polovinu větší, než ve skutečnosti jsou. Na rozdíl od koně však vidí i před sebe. Kůň, podobně jako kráva, vidí svět zbarvený dožluta. Jeho zrak je však ochuzen o pohled před sebe, proto vždy nepatrně natočí hlavu ke straně, když se k němu blížíte zepředu. Naproti tomu má schopnost vidět téměř za sebe. Úhel jeho pohledu totiž činí neuvěřitelných 290°.

Papoušci a ostatní ptáci

Ptačí oko je v podstatě taková malá lupa, proto jsou ptáci schopni zaznamenat kořist i na vzdálenost čtvrt kilometru. Není divu, že když vám na náměstí upadne drobek, slétne se na něj v okamžiku hejno holubů. Ptáci vidí o mnoho lépe, než lidé.

Psi

Pejsci nemají schopnost vidět barvy. Celý svět vnímají v odstínech šedé. Co je ale zajímavé, je jejich zpomalené vidění. Všechno vidí tak, jako byste obraz zaznamenali na kameru a spustili několikanásobně pomaleji. Proto pro ně není problém odhadnout, kam přesně dopadne piškot nebo hračka, kterou mu hodíte. Na rozdíl od jiných druhů domácích mazlíčků, dokážou psi také rozeznávat grimasy. Podle výrazu obličeje odhadnou, zda se na ně zlobíte nebo jste šťastní.

Kočky

Kočky mají zrak jako ostříž. Opravdu je srovnatelný s ptačím, pouze s rozdílem, že kočka vidí jen šedomodře. Vidí však na velmi velkou vzdálenost a její zorné pole je daleko širší než u lidí či psů. Také schopnost vidět v noci je v porovnání s ostatními živočichy mnohem lépe vyvinutá.

Autor článku: Lenka Šmídová