Zajímavosti, 24. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Mít domácího mazlíčka přináší mnoho výhod. Nejenže nás zahrnují svou láskou a oddaností, ale ještě přinášejí i pozitivní účinky na naše zdraví. Během pár minut kontaktu se zvířetem se člověk prokazatelně cítí lépe, a to díky snížení hladiny stresového hormonu kortizolu. Jaké další přínosy má soužití s mazlíčkem?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Krevní tlak, oběh, srdce

Mít domácího mazlíčka přináší mnoho výhod. Nejen, že nás zahrnují svou láskou a oddaností, ale ještě přinášejí i pozitivní účinky na naše zdraví. Během pár minut kontaktu se zvířetem se člověk prokazatelně cítí lépe, a to díky snížení stresového hormonu, kortizolu. Jaké další přínosy má soužití s mazlíčkem?

Pokud máte vysoký krevní tlak, kontakt s chlupatým kamarádem vám pomůže jej snížit. Vyplývá to i ze zahraniční studie, jíž se zúčastnilo přes 400 osob, kterým se při odpočinku s domácím mazlíčkem prokazatelně snížil krevní tlak a zpomalila se i frekvence srdečního tepu.

Samotné sledování zvířete člověka uklidňuje. Pouhé pozorování akvária s rybičkami může mít blahodárné účinky. Zklidnění způsobí zpomalení dechu a celkové uvolnění. Jedná-li se o zvíře se srstí, které je kontaktní, jako je pes, kočka, králík nebo morče, pozitivní přínos má i jeho hlazení. To stimuluje krevní oběh a aktivuje hmatové smysly. Společně s teplem, které zvíře produkuje, pomáhá prokrvovat končetiny.

Životní styl majitele zvířete je také odlišný od těch, co doma mazlíčka nemají. Zejména pokud jde o psa, který vyžaduje pravidelné venčení. To donutí člověka hýbat se a být aktivní, což pomáhá udržet srdce v kondici.

Deprese

Přítomnost zvířete dává člověku pocit, že není sám. Když se potřebujete vypovídat, mazlíček vás vždy vyslechne a bude k dispozici na pomazlení. Kontakt s ním má vliv na hormony v těle a snižuje míru napětí a úzkosti.

Imunita, alergie

Ač to může znít podivně, přítomnost zvířat, zvláště pokud s nimi člověk vyrůstá odmala, snižuje pravděpodobnost výskytu alergie a zlepšuje celkovou imunitu člověka.

Cukrovka

Pro osoby s diabetem může být náhlý pokles hladiny cukru velice nebezpečný. Některá zvířata, zejména psi, vycítí chemické změny v těle svého majitele a mohou jej tak předem upozornit na tento stav. Majitel se díky tomu může připravit a stav stabilizovat tím, že se nají.

Společné rituály

Hlavně u starších lidí je přítomnost zvířete velice povzbuzující. Musí se o něj starat, chodit s ním ven a na pravidelné prohlídky a očkování. Často se tak senior začne starat více i sám o sebe a po návštěvě u veterináře se třeba objedná ke svému obvodnímu lékaři.

Jednoduše řečeno, zvířata mají na lidi velice blahodárný vliv. Je nespočet dalších situací, kdy kontakt s němou tváří člověku pomůže více než cokoli jiného. Proto se také zvířata využívají k různým terapiím. Pomáhají například dětem s tělesným postižením, nebo třeba s ADHD či autismem, seniorům s Alzheimerovou chorobou, v léčebných zařízeních či domovech pro seniory.

Každý den zvířata přináší mnoho radosti a uklidnění i všem ostatním lidem, kteří se nepotýkají s žádným zdravotním či psychickým problémem, proto bychom si jich měli vážit a dobře o ně pečovat.

Další info: CDC.gov; WebMD.com; AnimalFriends.co.uk

Autor článku: Petra Chmelová