Zajímavosti, 16. 2. 2024

Foto: Olga Popko / Shutterstock

Jeden den se vám ráno nechce probouzet z krásného snu, jindy vás noční můra nenechá klidně spát. Víte, že to samé prožívají i naši milovaní chlupáči? Pejsci sní v závislosti na věku i velikosti.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Kdy pes sní

Pejsci sní v závislosti na věku i velikosti. Štěňátka, která spí téměř celý den, mají přirozeně i nejvíce tvrdého spánku, při kterém se jim mohou zdát sny. O poznání více snů se zdá malým psíkům, ale ani velcí hafani nejsou ochuzeni. Na rozdíl od svých malých kolegů, kterým se sny střídají co chvíli, si větší plemena sny užívají v delších intervalech.

Snění přichází v nejhlubší fázi spánku, která může nastat necelou půlhodinku po usnutí. Jedná se o tzv. REM fázi, která doprovází i lidský spánek.

Záchvat, nebo sen

Na první pohled může snění vypadat hrůzostrašně, skoro jako nějaký záchvat. Zvláště se můžete zděsit, pokud vidíte psího snílka v akci poprvé. Chlupáč, kterému se zdá divoký sen, sebou totiž škube, hází packami, mává ocasem, víčka se mu třepou a oči létají tam a sem. Dokonce může ze spaní kňučet, štěkat nebo výt.

Nemusíte se ale bát, takovéto chování je normální. Pokud byste měli přeci jen obavy o zdraví vašeho psa, pozorujte jeho chování, případně jej natočte a navštivte veterinárního lékaře. Varovným signálem by mohla být ztuhlost, neustávající škubání i přes snahu o probuzení, křeče a povolení svěračů.

Probouzet, či nikoli?

Sledujete svého čtyřnohého mazlíka, jak ze spaní kňučí, třepe se a máte o něj obavy? Možná se mu zdá zlý sen, možná nikoli. Ať tak či onak, pejska nikdy neprobouzejte náhle dotykem ani třepáním. Zvíře by se mohlo polekat a zareagovat i agresivně.

Jelikož psi sní v nejhlubší fázi spánku, měli bychom jim dopřát klid a zbytečně je nerušit. Nečekané probuzení je nepříjemné pro všechny, psa nevyjímaje.

Co se jim asi zdá?

Na otázku, co se odehrává v psích snech, je nelehké odpovědět. Nikdo totiž přesně neví, jak sny našich čtyřnohých miláčků vlastně vypadají. Někteří vědci se domnívají, že psům se zdá to, co daný den zažili, a že se jedná o jakési ukládání vzpomínek. Říká se, že pejskům se zdá i o jejich páníčcích, a tak si dnešek náležitě se svých chlupáčem užijte, ať se mu spí sladce bez zlých snů a nočních můr.

Další info: VCA Animal Hospital: Do Dogs Dream?; American Kennel Club: Do Dogs Dream?; What Do Dogs Dream About?

Autor článku: Aneta Hladíková