Zajímavosti, 10. 9. 2022

Foto: Shutterstock

Ačkoli měli všichni zesnulou britskou královnu Alžbětu spojenou především s jejími psíky plemene corgi, zdaleka to nejsou jediní mazlíčci, které panovnice vlastnila. Milovnici zvířat patřila i řada exotičtějších chlupáčů.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Dostihoví koně

Vedle psů milovala zesnulá panovnice také koně. Ostatně byla zdatnou jezdkyní. Svého prvního poníka dostala od svého pradědečka Jiřího V., když jí byly pouhé 4 roky. Od té doby jí patřilo více než 30 koní.

Lenochodi, jaguáři, bobři a slon

Tuhle pestrou směsici zvířat dostala Alžběta II. při svých zahraničích cestách. Samozřejmě je nechovala v Buckinghamském paláci, ale pečlivě se o ně starala londýnský zoo.

Párek lenochodů si panovnice přivezla z návštěvy Brazílie, dva bobry z Kanady a slona jménem Jumbo dostala Alžběta v Kamerunu.

Kolonie netopýrů

Ve svém letním sídle Balmoral žije rozsáhlá kolonie netopýrů. Ačkoli to pro personál znamená práci s úklidem navíc, milovnice zvířat Alžběta zakázala netopýry jakkoli vyhánět nebo jim zasahovat do života. Dokonce je prý, když se zatoulali, kam neměli, pomáhala chytat do speciální síťky a pouštěla je na svobodu.

Velryby a delfíni v britských vodách

Že jsou v Británii platné zákony, jež se datují hluboko do minulosti, není žádným překvapením. Díky jednomu takovému patřili královně Alžbětě II. všichni delfíni a všechny velryby, které plují v britských vodách. Mimochodem, onen zákon pochází ze 14. století…

Všechny labutě na Temži

Obdobně jako velryby a delfíni patří britské královské rodině také všechny labutě, které plují po řece Temži. Ostatně více než 700 let už u dvora existuje vážená pozice s názvem „Keeper of the Swans“ (ošetřovatel labutí) a každým rokem jsou všechny labutě na Temži spočítány, okroužkovány a vypuštěny zpět na vodu.

Autor článku: Petra Chmelová