Nebezpečí, která na vaše mazlíčky číhají na jaře

Zajímavosti, 31. 3. 2021

Foto: Shutterstock

Jaro je konečně tady, teploty dovolují odložit bundy… Ovšem toto roční období v sobě skrývá i nástrahy. A dokonce i pro domácí mazlíčky! Co jim hrozí? Na co si dát pozor, než své kočičí a psí miláčky vypustíte, aby si i oni mohli dosyta užívat jara?

Cibuloviny

Především chovatelé koček by se měli mít na pozoru. Kočky totiž rády konzumují trávu a může se stát, že omylem zabrousí i na váš záhon s narciskami, hyacinty, tulipány či liliemi. Cibuloviny jsou totiž pro kočky jedovaté (míra toxicity samozřejmě záleží na druhu rostliny). Například lilie mohou u koček způsobit těžké selhání ledvin a smrt. Zkuste se proto zaměřit, kde si vaše kočka trávu vybírá (většina ostřílených „venkovních“ koček si cibulovin ani nevšimne, ale i tak občas na záhony koukněte).

Vysoké teploty

Ačkoli my většinou rtuť teploměru šplhající vzhůru vítáme s nadšením, především psí mazlíčci naši radost nemusejí sdílet. Jarní sluníčko už umí být pěkně ostré, a tak hrozí, že dostanou úpal. Hlavně dávejte pozor u plemen, která jsou na vyšší teploty citlivá (například boxeři nebo mopsové či labradoři), ale také na dlouhosrsté mazlíčky. Vždy berte s sebou na procházku vodu a trasu při slunných dnech s vyššími teplotami volte převážně ve stínu.

Ostatní zvířata

Ačkoli česká příroda je ještě poměrně bezpečná, i tady se najde několik druhů, jež mohou být v určitých situacích psům a kočkám nebezpečné. Tak například se na jaře po zimě probouzejí hadi, včetně našeho jediného jedovatého – zmije. Pravděpodobnost, že na ni pejsek či kočička šlápnou, je sice malá, ale i u domácích mazlíčků je uštknutí hadem zaznamenáno. Netřeba zdůrazňovat, že je pro ně velmi nebezpečné.

Pozor dávejte také na vosy, včely či sršně. I když většina mazlíčků si se žihadlem poradí a většinou ani nehrozí žádné následky, může se vyskytnout i alergická reakce. Oteklá pacička nebo čumáček jsou tím nejmenším.

Otevřená okna

Kdo by si nepřál pustit do bytu trochu toho čerstvého a teplého jarního vzduchu! Ovšem pro vašeho mazlíčka může otevřené okno představovat významné nebezpečí. Především kočky dost často z oken padají. Jednak u nich hrozí zranění či smrt (nevěřte, že kočka přežije pád z jakékoli výšky – většina to štěstí nemá, zvláště dopadne-li na beton apod.), jednak se mohou ztratit. A to je pro kočku, která žije v bytě, a najednou vypadla do rušného města, velmi stresující zkušenost. Nejenže často končí pod koly aut, ale neumí se o sebe ani sama postarat. Lepší je větrat s rozumem nebo instalovat na okna ochranné prvky (např. sítě).

Postřiky a jedy

Jaro je také rájem zahrádkářů – a ne všichni bohužel na svou zahrádku používají nezávadné postřiky či hnojiva. Některé chemikálie si tak mohou psi či kočky přinést na tlapkách nebo kožíšku a poté je olízat. Bohužel řada těchto látek je pro ně toxických. Jestliže i vy používáte při práci na zahradě postřiky a spol., vždy se ujistěte, že jsou zvířatům nezávadné.

Druhou skupinu představující nebezpečí pak tvoří jedy na hlodavce, které jsou často „schované“ v nějaké návnadě, jež může přilákat zvědavý kočičí či psí čumáček. Svačinka v podobě jedu na krysy bohužel většinou končí závažným poškozením zdraví a někdy i smrtí zvířecího miláčka. Nikdy proto podobné přípravky na své zahradě nepoužívejte!

Velikonoční hody

Ať už se jedná o masité pokrmy či sladkosti, ani psi, ani kočky by se k nim neměli dostat. Mohou si tím totiž pořádně pokazit zažívání. Pozor i na kosti, které má spousta lidí tendenci zvířatům dávat. Hrozí totiž, že psům či kočkám poškodí zažívací trakt. Je jen málo „lidských“ pokrmů, které našim mazlíčkům neškodí nebo prospívají. A tak se raději spolehněte na osvědčené granule, konzervy či kapsičky určené přímo psům či kočkám.


Zobrazit diskuzi ke článku