Zajímavosti, 5. 11. 2023

Foto: Winessyork / Shutterstock

Kočky začínají v českých domácnostech dohánět v počtu i popularitě psy. A není divu – pro mnoho lidí představují ideální mazlíčky. Ovšem považovat je jen za malé, přítulné šelmičky, by byla chyba. Kočky toho totiž umějí víc, než byste si mysleli!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Schválně, o kolika dovednostech své Micinky či Mourka jste neměli ani tušení!

Jsou mistry manipulace

Kočka v domácnosti

Také máte někdy pocit, že vaše roztomilá Micinka s přehledem řídí celou vaši domácnost a všichni členové vaší rodiny skáčou, jak Míca píská, respektive mňouká? Pak vězte, že nejde o náhodu, kočky s vámi skutečně manipulují. Pokud byste pozorovali kočky v přírodě, zjistíte, že mají jasně rozdělené role a mňoukání jako takové využívají jen zřídka. Ovšem naši miláčci velmi rychle zjistili, že když budou mňoukat na nás, dostanou, co chtějí. A tak toho využívají.

Nerozumí trestům

Snažit se naučit kočku dobrému chování pomocí trestů je předem prohraná bitva. Všemožné křičení nebo občasné „plesknutí“ nic nespraví. Kočky si prostě svůj prohřešek a vaši zlostnou reakci nespojí. A nechápou, proč na ně řvete nebo jim ubližujete. Takhle prostě jejich svět nefunguje. Zato moc dobře rozumějí pochvalám. A tak chcete-li svého miláčka vycvičit, používejte pozitivní motivaci – chvalte, chvalte, chvalte. A odměňujte. Vážně to funguje!

Nepotřebují kousat

Kočičí krmení

Také se vždy zhrozíte, když pozorujete svou kočičku, jak polyká granule vcelku a pamlsky si vůbec „nevychutnává“, protože je prostě spolkne – prakticky bez ohledu na jejich velikost? Pak vězte, že se nemáte čeho bát (tedy pokud není ono sousto skutečně příliš velké). Kočky jsou schopné trávit jídlo bez toho, aniž by ho rozkousaly. Mimochodem, to je dobrá zpráva pro kočky-seniorky, které už nemají příliš zubů. Hlady totiž rozhodně neumřou (jen jim kupujte menší granulky).

Předpovídají zemětřesení

Tedy ne, že by to v našich zeměpisných šířkách (naštěstí) bylo nějak zvlášť potřeba, ale je to tak. Těsně před začátkem zemětřesením bylo zaznamenáno podivné chování koček, které se snažily dostat do bezpečí ještě dřív, než my lidé vůbec nějaké zemětřesení zaznamenali. Odborníci zatím přesně nevědí, jak dokážou kočky zemětřesení předpovědět, ale podle jedné z teorií za to vděčí extrémně citlivým polštářkům na tlapkách, díky nimž cítí jemné vibrace předcházející otřesům půdy.

Zdraví se nosem

Kočičí pozdrav

Když se potkají dvě kočky, které se znají a důvěřují si, dotknou se navzájem čumáčky. A na nás to aplikují úplně stejně. Pokud vám tedy kočka přitiskne čumák (ideálně mokrý a studený, samozřejmě) na nos, vyjadřuje vám tím náklonnost.

Mrkání sbližuje

Kočka mrká

Také máte občas pocit, jako by na vás vaše kočička mrkla? Pak se vám to nezdá, kočky takto komunikují. Ostatně mrkání vám může pomoci při navazování kontaktu s cizí kočičkou. Jen co se vám zadívá do očí, pomalu mrkněte a přerušte oční kontakt. Upřené zírání z očí do očí by totiž mohla kočka mylně pochopit jako hrozbu. Pomalé mrknutí je naopak známkou přátelství.

Autorský článek

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock