Zajímavosti, 28. 10. 2023

Foto: Med Photo Studio / Shutterstock

Ačkoli jsou psi nejlepšími přáteli nás lidí, minimálně svých pánečků, stejně si v některých věcech příliš nerozumíme. A děláme je, i když tušíme, že je nás pes vážně nesnáší.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Kdy se z milovaných pánů v očích našich psích miláčků proměníme v trapiče nejhoršího kalibru?

Když je koupeme

Existují sice výjimky, ale jsou vzácné – většina psů opravdu nesnáší, když se mají jít vykoupat.

Koupání psa

Když odejdeme do práce

Záleží na plemenu, ale většina psů je nešťastná, když mají zůstat doma sami. Ztrácí vůdce a členy své smečky, někteří dokonce mohou trpět depresemi a úzkostmi.

Když na ně křičíme

Upřímně, i když pes dělá něco, co se vám nelíbí, nemá vůbec žádný význam na něj křičet. Vystrašíte ho, ale nic ho nenaučíte. Je to jen hloupá demonstrace síly.

Pes křik

Když si užíváme ohňostroj

Je až s podivem, že všichni sice víme, jak se psi bojí ohňostrojů apod., ale i tak se každý rok během silvestrovských oslav (a nejen během nich, ale při každém větším ohňostroji) zaběhne spousta vystrašených pejsků. Pamatujte na to.

Když je objímáme

Pro nás je to projev lásky, pro psy (a zvířata obecně, tedy s výjimkou primátů) je to zcela neznámá zkušenost, kterou neumějí interpretovat. Ano, milují hlazení, některá plemena i chování v náruči, ale objímání v pravém slova smyslu příliš nerozumí.

Pes objetí

Když se k nim chováme jako k miminu

I když si někteří lidé pořizují psy jako jakousi náhradu za dítě, měli by mít na paměti, že pes není žádné mimino. Potřebuje úplně jiný druh péče a pozornosti.

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock