Zajímavosti, 22. 9. 2023

Foto: Nuva Frames / Shutterstock

Každý majitel psa vám řekne, že psi se mohou někdy chovat vážně podivně. Milují smradlavé ponožky, schovávají se za závěsy, okusují pokojové rostliny, jsou schopni štěkat i na vlastní stín. A ano, dokonce i lízat vaše uši. Ačkoli olizování uší může být zdánlivě bezdůvodné, někdy má poněkud překvapivé důvody...

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Psi mohou být posedlí olizováním uší z různých důvodů. Všichni psi, ať už se jedná o bezsrstého čínského chocholatého nebo podsaditého neapolského mastina, pocházejí z vlků. A jak je známo, vlci jsou divoká zvířata, která žijí ve smečkách a mají často složité sociální struktury a stejně tak složité sociální chování, které tuto strukturu odráží. A právě odtud může olizování uší pocházet. Jaké jsou jeho nejčastější důvody?

Úprava obtížně dosažitelných oblastí

Všichni známe to nepříjemné svědění na zádech, která si prostě sami nedokážeme poškrábat. Zatímco lidé se mohou o toto těžko dostupné místo postarat pomocí sériově vyráběného škrabadla, zvířata ne. Ta vědí, že na některá místa se sama nedostanou, takže si musí vzájemně vypomáhat. Zkrátka v jejich říší platí „ty poškrábeš mě a já zase tebe“.

Zatímco pro nás jsou uši snadno dosažitelné, pro psy je to docela složitě dostupné místo. Takže pokud vám pes olizuje uši, je to jistý způsob poděkování za všechno to vaše drbání za jeho ouškama.

Podřízení a respekt

U vlků, psů a dalších psovitých šelem může být péče o uši známkou poslušnosti a úcty. Vlk s nižší společenskou hodností může očistit vlka s vyšším postavením, aby ukázal svoji podřízenost a respekt.

To samé se vám může snažit naznačit i váš pes. Je to pro něj způsob, jak dokázat, že vás respektuje jako váženého a vysoce postaveného člena smečky. To je velmi pravděpodobné, pokud uvidíte i další klasické submisivní chování, jako je přikrčení se k zemi, odhalení zranitelného břicha, a dokonce i stažení ocasu.

Pocit pohodlí a bezpečí

Toto chování je také způsob, jak sdělit, že se psi cítí spokojeně, bezpečně a že se rádi starají o toho, koho olizují. Když vám pes olizuje uši, může se vám jen snažit říct, že vás miluje a je mu dobře, když jste v jeho blízkosti. V tomto případě si můžete všimnout, že pes je zcela uvolněný. To znamená, že nemá napnuté svaly podél linie obočí nebo tlamy a jeho tělo je celkově zrelaxované.

Jsou to věční průzkumníci

Všichni víme, že psi rádi zkoumají své prostředí nosem. Někteří lidé si však neuvědomují, že psi také zkoumají ústy. Ochutnávka jim může poskytnout informace, které nemusí získat pouhým očicháním. To je dokonce i jeden z důvodů, proč štěňata ráda okusují váš nábytek, boty, a dokonce i elektrické šňůry. Takže pokud vám pes olizuje uši, může se jen pokoušet shromáždit nějaké informace o tom, kde jste byli nebo co jste dělali. Jsou to opravdu chytří chlupáči a nic před nimi neutajíte.

Zkrátka jim to chutná

Není žádným tajemstvím, že psi rádi jedí různé „nechutné“ věci. To může zahrnovat dokonce i ušní maz. Jakkoli to může znít podivně, někteří psi zkrátka mají rádi chuť a slanost ušního mazu. Váš pes může rád olizovat uši bez ohledu na to, jak čisté ve skutečnosti jsou, protože pro něj jsou naprosto vynikající.

Autorský článek

Autor článku: Bára Tomášková