Zajímavosti, 12. 8. 2023

Foto: Luminoisty-images.com / Shutterstock

Zastavujete u každé lampy a na každém rohu? To zná každý majitel psa. Co pro vás může být někdy až otravné, je pro vašeho čtyřnohého parťáka velmi důležité. Pokud psovi nedopřejete dostatečný pachový stimul, může snadno dojít k frustraci. Proč psi potřebují pořád všechno očichávat?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Čich je jedním z nejdůležitějších smyslů, hlavně pro psy. Díky svému vytříbenému čichu se na procházce dozvědí vše, co potřebují vědět. Je to, jako byste vy vešli na tržiště plné vůní a díky nim rozpoznávali všechny dobroty kolem sebe. Podobně to mají psi při každodenní procházce – perfektně svým čumáčkem rekognoskují terén.

Nepodceňujte čich svého psa

Ačkoli pro vás čichá jen k počurané lampě, pes z toho vyčte mnohem více. Jejich čumáčky jsou až 100 000krát citlivější než ty naše a to si ani nedokážeme představit, co všechno dokážou cítit a rozpoznat ve svém okolí. Moc dobře vědí, který psí kamarád lampu označkoval, dokonce často poznají, zda mu něco schází apod. Zkrátka a dobře si představte, že ona počuraná lampa je takový psí Facebook, který hafanovi prozradí ví, než by nás lidi napadlo.

Psí čumák

Potřebují svobodu

Pro psy je mnohem přínosnější procházka, kde se mohou pohybovat volně či na dlouhé vodítku než procházka na krátkém vodítku, kdy ho odtahujete od každé čichové zastávky. Psi se díky volnosti sami rozhodují, jakému pachu dají přednost, co je pro ně zrovna prioritou. Je to pro ně příjemná psychická stimulace a váš pes se bude cítit šťastněji.

Lépe se unaví

Duševní obohacení někdy může pro psa znamenat mnohem větší energetický výdej než dlouhé pobíhání po parku. A proč? Je to jako s malými dětmi – když je někam vezmete, mají kolem sebe tolik nových vjemů, které potřebují vstřebat, že jsou rychleji unavené, než kdyby pobíhaly po dětském hřišti. To samá mají naši čtyřnozí miláčci.

Psi setkání

Psí komunikace

Nezapomeňte, že čichání je také důležitou součástí toho, jak váš pes komunikuje. Pokud mu nedopřejete dostatek takové komunikace, může být frustrovaný. Když váš pes chce očichávat každou lampu, obvykle jen kontroluje vůně jiného psa v okolí. Tyto vůně mu umožní zjistit, zda je v okolí jiný pes či fena, jestli už se spolu znají a zda se zrovna nachází v jeho blízkosti, nebo jestli do parku zavítal někdo nový, jehož ještě nezná.

Vzájemné očichávání

Psi si k sobě prostě potřebují čichnout, díky tomu si mohou snadno zařadit nového či stávajícího kamaráda do pomyslné škatulky. Stačí minutka očichávání a pes hned ví, jestli spolu budou kamarádi, nebo ne. Většinou, než se dva psi potkají, oba očichávají půdu kolem sebe – dávají tím najevo, že nejsou pro druhého hrozbou, snaží se uvolnit vzniklou situaci z prvního setkání.

Pes detail

Oblíbené rozptýlení

Pokud chcete svého psa zabavit i doma, jednoduše mu poschovávejte dobroty. Proto jsou tak oblíbené plnicí hračky, čichací koberečky a podobně. Skvělé jsou i dětské plastové kuličky, které znáte z dětských koutků. Stačí je nasypat do krabice a vhodit mezi ně pár drobných pamlsků, pejsek se na nějakou dobu spolehlivě zabaví hledáním a zároveň ho to přirozeným způsobem unaví.

Čím více svému miláčkovi umožníte čichání, tím bude šťastnější.

Autorský článek / text vznikl ve spolupráci se psí trenérkou Lucií Šámalovou

Autor článku: Lenka Šmídová