Zajímavosti, 2. 9. 2022

Foto: Shutterstock

Zastavujete u každé lampy a na každém rohu, to zná každý majitel psa. Co pro vás může být někdy až otravné, je pro vašeho čtyřnohého parťáka velmi důležité až nepostradatelné. Pokud psovi nedopřejete dostatečný pachový stimul, může snadno dojít k frustraci. Proč psi potřebují pravidelně očichávat?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Čich je jedním z nejdůležitějších smyslů, hlavně pro psy. Díky svému vytříbenému čichu se na procházce dozvědí vše, co potřebují vědět. Je to jako kdybyste vy vešli na tržiště plné vůní a díky nim rozpoznávali všechny dobroty kolem sebe. Podobně to mají i psi při každodenní procházce perfektně tím rekognoskují svůj terén.

Nepodceňujte čich svého psa

Ačkoli pro vás čichá jen k počurané lampě, pes z toho vyčte mnohem více. Jejich čumáčky jsou až 100 000krát citlivější než ty naše a to si ani nedokážeme představit, co všechno dokážou cítit a rozpoznat ve svém okolí.

Psí čumák

Potřebují svobodu

Pro psy je mnohem přínosnější procházka, kde se mohou pohybovat volně či na delším vodítku než procházka na krátkém vodítku, kdy ho odtahujete od každé čichové zastávky. Psi se díky volnosti sami rozhodují, jakému pachu dají přednost, co je pro ně zrovna prioritou. Je to pro ně příjemná stimulace psychiky a váš pes se bude cítit šťastněji.

Lépe se unaví

Duševní obohacení, někdy může být pro psa mnohem větším energetickým výdejem než dlouhé pobíhání po parku. A proč? Je to jako s malými dětmi, když je někam vezmete, mají kolem sebe natolik nových vjemů, které potřebují vstřebat a jsou více unavení, než kdyby pobíhali po dětském hřišti. To samá mají naši čtyřnozí miláčci.

Psi setkání

Psí komunikace

Nezapomeňte, že čichání je také důležitou součástí toho, jak váš pes komunikuje. Pokud mu nedopřejete dostatek této komunikace, může být frustrovaný. Když váš pes chce očichávat každou lampu, obvykle jen kontroluje vůně jiného psa v okolí. Tyto vůně mu umožní zjistit, zda je v okolí jiný pes či fena, jestli už se spolu znají a zda se zrovna nachází v jeho blízkosti, nebo jestli do parku zavítal někdo nový, koho ještě nezná.

Vzájemné očichávání

Psi si k sobě prostě potřebují čuchnout, díky tomu si mohou snadno zařadit nového či stávajícího kamaráda do pomyslné škatulky. Stačí minutka očichávání a pes hned ví, jestli spolu budou kamarádi, nebo ne. Většinou než se dva psi potkají, oba očichávají půdu kolem sebe, dávají tím najevo, že nejsou pro druhého hrozbou, snaží se uvolnit vzniklou situaci z prvního setkání.

Pes detail

Oblíbené rozptýlení

Pokud chcete svého psa zabavit i doma, jednoduše mu poschovávejte dobroty, proto jsou tak oblíbené plnicí hračky, čichací koberečky a podobně. Skvělé jsou i dětské kuličky, které znáte z dětských koutků, kuličky stačí nasypat do krabice a vhodit mezi ně pár drobných pamlsků, pejsek se na nějakou dobu interaktivně zabaví hledáním a zároveň ho to přirozeným způsobem unaví.

Čím více svému miláčkovi umožníte čichání, tím více bude šťastný a v pohodě.

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock