Zajímavosti, 29. 12. 2023

Foto: canbedone / Shutterstock

I psi mají své sny. Splnit si je někdy bývá pro jejich páníčky náročnější. Pelechy bouchají, kytky padají, boty mají více děr, odpadkový koš aby člověk zamykal a  dřevěná komoda je jak po útoku bobra. Štěňata, ale i větší chlupáči dokáží ukázat, o čem doopravdy sní. Nakonec z nich však díky páníčkům vyrostou spokojení psi. Jakou superschopnost má ten váš? Objevte vysněné povolání svého psa.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Každý pes je jiný, stejně jako lidé. Charakter psa ovlivňuje více faktorů. Stopy zanechávají už zážitky v štěněcím období, následná výchova, ale i charakteristika daného plemena. Pes jako přítel člověka se objevuje již ve starověku. V dnešní době rozeznáváme osm skupin psů s charakteristickými rysy. O čem sní váš chlupáč?

Astronaut: Hop a skok

Astronaut je přátelské, hravé, živé a pohybově nadané plemeno, které má věčně hlavu v oblacích. Neustále se snaží vyskočit co nejvýš to jde, jako kdyby měl místo zadních tlapek pružiny. Nejlépe mu je tam, kde má spoustu prostoru. Protože má čumáček pořád ve vzduchu, vyvinul se u něj také perfektní čich, takže každou návštěvu vycítí už na míle daleko a řádně ohlásí. Vždy je vítá nadšenými výskoky a snaží se najít nějakou dobrotu i v těch nejvýše položených kapsách.

Spisovatel: S papírem za uchem

Spisovatel je elegantní, jemné a přátelské plemeno, které nejraději tráví čas s čenichem v knihách. Poznáte ho velmi jednoduše, svým malým vzrůstem a elegantní delší srstí. Získá si vás i svýma velkýma tmavýma očima, které jsou jako stvořené pro četbu a kreativní tvorbu i za zhoršených světelných podmínek. Nejvíce se mu daří v klidných domácnostech, kde není nouze o plnou knihovnu a kus papíru na stole. Pokud s sebou návštěva nese knihu, noviny nebo má na nose brýle, rozvrtí radostně ocásek.

Kuchař: Vytříbený jazýček

Kuchař je pracovité, hbité a neustále hladové plemeno, které vyniká zejména svým umem v mžiku rozeznat všechny světové chutě svým vytříbeným jazýčkem. Je to pes s nenasytným apetitem, který si ale bez problémů drží linii, protože zásadně jen ochutnává. Nejlépe se mu daří v domácích podmínkách s nízkými stoly, snadno přístupnými plochami pro vaření a lehce otevíratelnou lednicí či špajzem. Cizí osoby vítá s nadšením, protože vždy přinášejí nové a neprozkoumané chutě.

Popelář: Co je v koši, to mě zajímá

Popelář je plemeno, jehož životní filozofií je tzv. bodová dieta – co vidí, to zbodne. Je inteligentní a pořádkumilovný, proto nesnese plýtvání. Na první pohled ho není snadné rozpoznat, protože nijak výrazně nevystupuje z řady, ať chováním nebo vzhledem. Popeláře pohání touha co nejdříve zarazit plýtvání, stačí tedy chvilka nepozornosti a už je hlavou v koši. Vyniká nejen neomylným nosem na čerstvé odpadky, ale také slyší jako rys, takže jakékoliv šustění nebo jen odklopení víka ho burcuje k pozornosti.

Švec: Boty jsou vášeň

Švec je čilé, inteligentní a velmi šikovné plemeno, které je proslulé svou láskou ke všem druhům obuvi. Je to pes s vytříbeným čichem, díky kterému okamžitě rozezná koženou obuv od koženkové a na kterého si levnou náhražkou nepřijdete. Byl totiž vyšlechtěn právě pro svůj prvotřídní vkus. Stavba těla podobná lišce mu navíc dovoluje proklouznout do téměř každého botníku. Návštěvě může připadat, že tito psi nejsou moc přítulní, více než hostům se totiž věnují novým topánkům v předsíni, takže nemá čas se na drbání.

Truhlář: Domácí kutil, práce všeho druhu

Truhlář je aktivní, inteligentní a zvídavé plemeno, které je nejvíce známé pro svůj běloskvoucí chrup a zálibu v čemkoliv dřevěném. Truhlář byl totiž vyšlechtěn k tomu, aby jednoduchým zásahem pomocí lehkého okusu vyladil vybavení domácnosti k dokonalosti. Skvělou vlastností tohoto plemena je minimální péče o chrup. Nejlépe se mu daří v prostředí, kde je obklopen dřevem a které překypuje rohy, nožičkami a různými vyčnívajícími částmi nábytku. Očekává, že za svůj um bude náležitě pochválen.

Čalouník: Sedačka jako pamlsek

Čalouník je inteligentní, aktivní a oddané plemeno, kterému nejvíce záleží na pohodlí členů smečky, jeho rodiny. Z toho důvodu moc rád zkoumá a upravuje vše, na čem se sedí nebo leží. V bytových podmínkách bude šťastný, ale vy možná tolik ne, protože ho nenechá v klidu cokoliv vycpaného nebo potaženého látkou. Také mějte vždy v dohledu zahradní nábytek, je možné, že čalouník zhodnotí venkovní potahy za vyšlé z módy. Po dobře odvedené práci ho baví pozorovat, jak si návštěva lebedí v nově potažených křeslech, která jste minulý týden zapomněli uklidit z jeho dosahu.

Zahradník: Zahrada je můj hrad

Zahradník je pracovité, dobromyslné a laskavé plemeno, které miluje své páníčky natolik, že je neustále zahrnuje květinovými dary. Vyplatí se ho pořídit, pokud máte zahradu, které se může beztrestně věnovat. Nepočítejte ale, že bude hlídat, jeho plnou pozornost má hlavně zeleň. Můžete ho samozřejmě mít i v bytě, pokud bude mít svůj koutek s hlínou a pro psy bezpečným rostlinstvem, bude spokojený. Na svou zálibu v rostlinách je náležitě hrdý a velmi rád ji každému předvede. Ideální návštěva je taková, která sem tam utrousí nějaký kořínek nebo klacík.

Autorský článek

Autor článku: Ivana Koutná