Psí plemena, která si budou rozumět i s kočkou

Zajímavosti, 26. 1. 2021

Foto: Shutterstock

Váháte, jestli si pořídíte kočku nebo psa, Klidně obojí! Nebo už jednoho mazlíčka doma máte a chcete k němu přibrat dalšího? Kočka a pes můžou žít spokojeně i v jedné domácnosti. Máme pro vás přehled plemen, které kočičího miláčka přijmou s otevřenou náručí.

Každý pes je jedinec, a ačkoli pro vás máme seznam vhodných plemen, nemusí to být vždy pravidlem. Obecně se například ke kočkám nehodí teriéři, jsou přece jen odjakživa lovci a kočky mohou považovat za kořist, ale najdou se i výjimky. Vždy záleží na tom, jak se mazlíčci mezi sebou přijmou. Často spolu vyrůstají odmalička a tím si na sebe mohou perfektně zvyknout. Také bývá časté, že dospělí a starší pes si vezme pod své ochranné křídlo malé koťátko, které v něm probudí ochranářský komplex.

A jaká plemena jsou nejvhodnější pro soužití s kočičími kamarády?

Bígl

Bígl

Bíglové jsou známí svojí tvrdohlavostí, jejich plemeno je zařazeno mezi honiče, protože používají svůj výjimečný čich k vystopování kořisti. Tradičně byli používání při lovu a byli součástí velké psí smečky, ale nejen to, byli zvyklí být také mezi větší skupinou lidí a také s ostatními zvířaty například s koňmi. Bígl je velmi společenský a přátelský, rád přijme do své společnosti i kočičího kamaráda.

Baset

Baset

Stejně jako bígl je i basset hound lovecké plemeno. Je velmi oddaný, milující, přátelský a krotký. Jeho dlouhé tělo s krátkýma nohama z něj nedělá běžeckého rekordmana, jeho pomalost ho předurčuje pro kamarádské soužití s kočkami.

Kavalír King Charles španěl

King Charles

Kavalír King Charles španěl patří mezi společenská plemena. Odjakživa byli vychováváni jako milující, loajální psi a společníci. Toto plemeno si oblíbí snad každého člověka ve svém okolí, jeho družnost mu dává tyto schopnosti, včetně kamarádství s jinými zvířecími parťáky, včetně těch kočkovitých. Ze společenských plemen je také vhodný pudl a mops.

Kolie

Kolie

Pokud se vám zrovna vybavil příběh o Lassii, víte, že kolie jsou milující psi a ne bojovníci. Ačkoli ne všechna větší plemena dobře vycházejí s kočkami, kolie jsou trochu jemnější než ostatní pastevecká plemena. Kolie jsou mimořádně šetrné a opatrné, jsou vhodné k dětem a většině rodinných mazlíčků, dokonce i k těm kočičím.

Zlatý retrívr

Retrívr

Retrívr patří mezi jedno z nejoblíbenějších plemen světa, je opravdový gentleman a jeho dobré chování se týká lidí i koček. Zlatí retrívři jsou milující, něžní a milí. Většina zlatých retrívrů může žít úspěšně a v harmonii s kočkami.

Novofundlandský pes

Novofundlanďák

Tento obr původem z Kanady sice váží něco kolem 60 kilogramů, přesto se jedná o velmi klidné a trpělivé povahy chránící své rodinné příslušníky. Typicky, novofundlandští psi skvěle vycházejí s lidmi všech věkových kategorií, včetně dětí, a s domácími zvířaty všech druhů, včetně koček.


Zobrazit diskuzi ke článku