Ptáčci, kteří nejčastěji létají k vám na zahradu

Zajímavosti, 28. 2. 2021

Foto: Shutterstock

Při pouhém pohledu z okna či při relaxaci na terase si můžeme povšimnout milých návštěvníků na zahradě. Rozkošní opeřenci poletují sem a tam a hledají něco k snědku. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké druhy se objevují na té vaší zahrádce?

Vrabec domácí

Tento malý ptáček je známý téměř po celém světě. Jedná se o přizpůsobivého tvora, kterého snadno spatříme uprostřed města. Nebojí se zdržovat v blízkosti lidských obydlí, a tak jej můžete vidět i z balkonu na sídlišti. Vyznačuje se svým typickým vzhledem i hlasem, kdy slyšíme známé čimčarání. Jeho zbarvení je poněkud nenápadné, tělo zavalité, zobáček, ocas i křídla má vrabec domácí krátké. Jedná se o stálý druh, který žije ve velkých hejnech po celé České republice.

Vrabec domácí

Kos černý

Kosa rozpozná snad každý. Černý menší pták s výrazně žlutým či oranžovým zobáčkem. Řeč je však pouze o samečkovi, samička je oproti němu zbarvená o mnoho nenápadněji. Její peří je spíš hnědé se světlejšími skvrnkami, zobák je tmavší. Stejně jako vrabec, i kos je adaptován na život ve městech, a tak není nouze o jeho spatření. Potkat jej můžete jak ve městě, tak i v lese. Lesní kosi však odlétají na zimu do teplých krajin, městští kosi jsou tažní jen zčásti.

Kos černý

Sýkora koňadra a sýkora modřinka

Sýkorka je dalším známým ptáčkem, kterého si díky typickému zbarvení nespletete. Sýkora modřinka je o něco barevnější než koňadra, a to zejména o modré znaky na hlavičce (temeni), křídlech a ocasu. Nezaměnitelný je i černý proužek u oka, který sýkora koňadra nemá. Obě sýkorky jsou pravidelně hnízdícími stálými ptáky s krásným melodickým zpěvem, který má mnoho variací s určitou pravidelností.

Sýkora koňadra

Rehek domácí

Jedná se o malého tažného ptáčka, který se na území České republiky zdržuje do listopadu a vrací se na jaře. Kromě hnízdění se jedná o samotářského opeřence, kterého poznáte podle výrazného oranžového ocásku. Jeho zpěv se rozléhá do dálky, jelikož si libuje v posezení na vyvýšených místech.

Rehek domácí

Ptáčky budete moci o to záživněji sledovat, pokud jim na zahradě vybudujete krmítko nebo budku. Mnoho z nich vám pomůže i od nepříjemného hmyzu, který se u domu zdržuje.


Zobrazit diskuzi ke článku