Zajímavosti, 15. 4. 2020

Foto: Shutterstock

Puma v domě? Asi si říkáte, že jen blázen si může do rodiny přivést tak velkou a nebezpečnou šelmu. Pravdou je, že se jedná o nezvyklého domácího mazlíčka, který by vlastně ani mazlíčkem být neměl.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Na chov pumy je potřeba být odborníkem, aby nehrozilo nebezpečí vám a okolí, ani samotnému zvířeti. Přeci jen se jedná o divoké zvíře, které patří do přírody. Tento případ je však poněkud odlišný.

Malé velké kotě

Když se malý Messi, jak jej v ZOO pojmenovali, narodil, byl o poznání menší než normální kotě pumy. Messi totiž trpí několika zdravotními problémy již od narození. Právě z tohoto důvodu by pro něj život v ZOO, natož ve volné přírodě, nebyl nejvhodnější. Manželé Maria a Alexander se bez váhání zaměstnanců ZOO zeptali, zda by jim malou pumu nesvěřili do péče. A ono to klaplo. Malý Messi se mohl těšit na hýčkání v teple domova.

Soužití s pumou

Harmonické soužití této šelmy s člověkem je téměř nemožné. Messi je však výjimka. Vypadá jako velká kočka, chová se občas dokonce jako pes. Ruský pár naučil tuto pumu základním povelům, jako je „sedni“ nebo „ke mně“, s Messim si také pravidelně hrají. Věřte tomu nebo ne, dokonce se společně válí na gauči u televize a všichni si to náležitě užívají.

Chování Messiho v porovnání s kočkou mohou posoudit sami majitelé. Mají totiž doma ještě kočičku plemene Sphynx. Puma tuto malou kamarádku bere jako rovnocenného člena rodiny a dobře spolu vycházejí.

Procházka? A proč ne?

I když je to zvláštní představa, manželé opravdu svou pumu venčí kolem jejich obydlí. Chtějí tak Messimu dopřát alespoň kousek přírody. Je samozřejmostí, že jej mají stále na vodítku. Kvůli chladnému počasí občas Messi vyjde ve slušivém oblečku.

Mňau!

Stejně jako kočka, i puma se umí náležitě ozvat. Messi se naučil mňoukáním komunikovat se svými pány a vynucuje si tak jejich pozornost. Nejde však o běžné kočičí mňoukání. I když je Messi puma malých rozměrů, oproti kočce má silný hlas. Stejně tak vrnění může v jeho podání znít spíš jako startování motoru než něžné brumlání. V každém případě prý stojí tyto projevy náklonnosti za to.

Autor článku: Andrea Veselá