Zajímavosti, 24. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Čekáte miminko a napadá vás hned několik otázek ohledně toho, jak bude těhotenství a mateřství probíhat za přítomnosti vašeho čtyřnohého člena rodiny? Pojďme si na ně společně odpovědět!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Vycítí pes, že jsem těhotná?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Obecně psi mohou vycítit řadu změn, což jim dá signál, že se s vaším tělem něco děje. Čumáčkem zachytí hormonální změny z vašeho tělesného pachu a všímavým pohledem si všimnou výkyvů nálad nebo třeba nevolností. To způsobí, že vás bude váš psí parťák o to více sledovat, aby zjistil, o co jde. Může vám proto připadat, že je mazlivější, chce vám být nablízku a být vám oporou. Je to úžasná reakce na změny v lidském těle, ovšem projevuje se pouze u některých jedinců, kteří jsou citlivější a empatičtější, než jiní chlupáči.

Mohu psa v těhotenství venčit?

Čerstvý vzduch a pohyb je v těhotenství velice důležitý. Procházka s pejskem je proto ideální každodenní aktivita, která vám dodá tolik potřebné protažení a uvolnění, a o kterou byste se neměla ochuzovat. Pokud máte velkého hafana a bojíte se, že kvůli němu upadnete, choďte venčit s přítelem, manželem nebo třeba kamarádkou.

Jak psa připravit na příchod nového člena?

Pejska můžete připravovat na nový režim během celého těhotenství. Zásadní přitom je být v klidu a udržet rodinnou harmonii bez zbytečného stresu z něčeho, co vás teprve čeká. Přehnané přípravy mohou psíka naopak ještě více vystresovat. Proto postupujte přirozeně, chlupáče postupně navykejte na nová pravidla a omezení, která se pojí s příchodem miminka.

Jak mu mám představit miminko?

Zde opět platí pravidlo zůstat v klidu a pohodě. Nepředstavujte si žádné dramatické scénáře a příchod nijak zvlášť neplánujte a nekomplikujte. Jedná se o krásnou rodinnou chvilku s nepopsatelnou atmosférou, a tak si společný zážitek užijte naplno i se svým chlupáčem. Miminko mu opatrně představte a nechte jej ho očichat. Psím pusinkám se nově příchozí člen nejspíš nevyhne. Pozor dávejte jen na divoké projevy radosti, skákání, škrabání i štěkání byste měli korigovat.

Není pes překážkou?

I když se vám v okamžiku narození dítěte změní svět a každodenní rituály musí jít stranou, nezapomínejte, že pes vám stál vždy po boku a potřebuje vás i v tomto období. Sladění režimu dítěte s venčením pejska může být občas problematické, ale řešení vždy existuje. Při správném a laskavém vedení se vztah mezi dítětem a psem utuží během krátké doby a stanou se z nich do budoucna nerozluční přátelé.

Autorský článek

Autor článku: Lenka Šmídová