Zajímavosti, 14. 2. 2024

Foto: Handipet Rescue

Kočička Nina má na svůj mladý věk spoustu štěstí v neštěstí. Trápí ji zdravotní problémy, ale po dlouhé době se naštěstí nakonec dočkala pomoci.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Nina byla zachráněná z místa, kde bylo několik desítek nekastrovaných koček, na kterých nikomu nezáleželo. Byla sotva odrostlé kotě, věčně usoplená a nešťastná. Nakonec ji našla hodná paní, co se jí rozhodla pomoct a přinesla ji do našeho sesterského útulku v Lanškrouně. Kvůli jejím problémům se pak z útulku přesunula do péče Handipet Rescue,“ osvětluje Soňa Schneiderová z Handipet Rescue, projektu na pomoc psům a kočkám v nouzi, který se zaměřuje na handicapovaná, týraná a nemocná zvířata. Nina se tak momentálně nachází v dočasné péči na Kroměřížsku.

Když rýma není rýma

Nejprve to vypadalo, že kočičku trápí obyčejná rýma a budou stačit antibiotika, teplo, dobré jídlo a spousta lásky. Jenže první léky nezabraly a stejně tak ani další, kterými jí veterinář zkoušel pomoct. „Nakonec začalo být jasné, že nejde o obyčejnou rýmu,“ zhodnotila Soňa.

Nina tak postupně absolvovala řadu vyšetření, včetně rhinoskopie, CT a magnetické rezonance. „Díky vyšetření se nakonec podařilo zjistit, že Nina má nosní dutinu napadenou infekční houbou a celá sliznice je navíc kvůli přetrvávajícím problémům poškozená,“ osvětluje Soňa. S pomocí antibiotik, injekcí na podporu imunity a denními inhalacemi speciálního přípravku se sice infekci podařilo vyléčit, ale bohužel to nebyl konec Nininých problémů.

Mňoukající pacientka

Bohužel se ukázalo, že Nina má v nose podezřelý útvar, a podle specialistů na veterinární onkologii jde naneštěstí nejspíš o nádor, čehož jsme se báli. Útvar je tak hluboko, že z něj nejde bezpečně odebrat vzorek, natož ho odoperovat, takže to nejde potvrdit na sto procent. Naštěstí při následném ultrazvuku plic a SONU břicha se žádné další nádory nenašly,“ komentuje situaci Soňa.

Nina se tak léčí na onkologii, na doporučení veterináře bere léky, které zpomalují růst nádorů a v ideálním případě mohou přispět i k jejich zmenšení. „Po prvním měsíci léčby byla Nina na kontrole a vypadá to dobře. Rýma se jí už nerozjíždí tolik jako dřív, v pořádku byly i výsledky krve. Dostala léky na další dva měsíce a pak přijde další kontrola. Všichni jí moc držíme palce,“ dodává Soňa.

Pokud chcete Ninu na její cestě podpořit a dostávat informace o tom, jak se jí daří, můžete si ji adoptovat na dálku a za pravidelný příspěvek dostávat e-maily s novinkami o ní. Více na pomahamnadalku.cz.

Autor článku: (red), Foto: Handipet Rescue