Zdraví, 19. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Domácí mazlíčky si pořizujeme, abychom získali nového člena rodiny. Jenže kvůli našemu nabitému rozvrhu zůstává zvíře často samo.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Vnímáme je jako členy rodiny, bojíme se o ně, rozmazlujeme je a na péči o ně padnou tisíce korun ročně. Řeč je pochopitelně o našich domácích miláčcích – ať už doma máme kočku, psa nebo obojí, o jejich zdravotní stav má obavy 74 % dotázaných, u 20 % z nich pak zvíře doma zranění utrpělo. Vyplynulo to z průzkumu, který si nechala zpracovat jedna z pojišťoven působících na našem trhu.

Skutečný člen rodiny

Vnímat domácí zvíře jako člena rodiny se pro Čechy stalo naprosto přirozenou věcí. V průzkumu přes 47 % dotázaných chovatelů uvedlo, že jejich zvíře má doma postavení plnohodnotného člena rodinného kruhu. Pro dvanáct procent z nich je to dokonce ten vůbec nejoblíbenější člen domácnosti. To koneckonců koresponduje i s obavami respondentů ohledně zranění jejich věrných zvířecích druhů, kde se číslo zastavilo na 74 procentech.

Podobně jednoznačné odpovědi se dostalo i otázce, zda dotazovaní svá zvířata rozmazlují. I když přes 55 procent odpovídá, že se zvíře snaží nerozmazlovat, přiznává zároveň, že rozhodně nejsou důslední. Skoro 34 procent pak rovnou zvolilo odpověď, že mazlíčkům dopřávají víc, než by měli. To rovnou nahrávalo další otázce – jak se svými zvířecími kamarády jejich majitelé mluví. Asi není velké překvapení, že bezmála polovina žen s nimi mluví „jako s člověkem“, skoro 55 procent mužů s nimi sice mluví, ale určitě rozdílně než s lidmi.

Co se může stát

Když už je zvíře členem rodiny, má doma pochopitelně své nenahraditelné místo a taky určitou míru naší důvěry. Bez dozoru naše „rodinné příslušníky“ nechává v domě nebo bytě dokonce přes 56 % majitelů, na zahradě pak dalších 22 %.

Domov jako takový asi bez výjimek považuje za bezpečné útočiště každý z nás, proto na katastrofické scénáře příliš nemyslíme. Jsou ale naše obydlí opravdu bez rizik? Podle veterinářů by obezřetnost neměla být na škodu.

Jedním z nejčastějších zranění u psů jsou traumata způsobující vnitřní zranění a zlomeniny, dále přetržený vaz v koleni po špatném doskoku, u koček pády z výšky.

U starších zvířat a některých plemen jako například u jezevčíků hrozí zranění páteře při hraní, nepřiměřené zátěži nebo výskoku z gauče. Mezi četné zdravotní problémy patří otravy všeho druhu a pozření cizích těles.

Jak často jsme spolu

Veterinární péče při případném zdravotním problému domácího mazlíčka přitom rozhodně nepatří mezi ty nejmarginálnější položky na seznamu výdajů. Polovina majitelů ale neví, že v rámci pojištění věcí v domácnosti jsou stejně pojištěna i domácí zvířata. Pojištění v případě nečekaných zdravotních komplikací pokryje nehody, které se odehrají doma a bez zásahu veterináře se jistě neobejdou.

Pravidelně svého domácího mazlíčka doma samotného nechává bezmála polovina z páníčků, čas strávený denně s ním odhadují majitelé většinou do tří hodin (34 %), více než pět hodin denně se se svým zvířetem snaží strávit přes 27 % respondentů průzkumu. Bez dozoru většinu dne – ať už kvůli pracovním či jiným povinnostem svých majitelů – zůstává většina zvířat.

Štítky: psí zdraví

Autor článku: Andrea Veselá