Zdraví, 9. 3. 2023

Na podzim i v zimě útočí na lidi chřipka více než kdykoli jindy, kromě lidí jsou ale ohrožena i zvířata, především pak psi. Asi největším zdravotním nepřítelem je pak psincový kašel, který umí čtyřnohá zvířátka pěkně potrápit.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jak nachlazení u pejska poznáme? Velmi snadno, stejně jako člověk kašle, kýchá, teče mu z nosu i očí, ztrácí energii, nejí a je apatický. Nejvíce se nachlazení projevuje tzv. psincovým kašlem, ten je jako klasická chřipka kapénkovou infekcí, takže si ji pejsci přenášejí mezi sebou: olíznutím, očicháním nebo i s kontaktem místa, kde nemocný pejsek vykonal potřebu. Nemoc se též často přenáší na hromadných akcí a výstavách. Je-li váš pes nemocný, tak ho rozhodně mějte na vodítku a snažte se zabránit vzájemné interakci zvířat.

Kdy vyrazit na veterinu

Psincový kašel se samozřejmě projevuje především kašláním, které často zní, jako by pejskovi něco zaskočilo nebo se něčím dávil. Pokud je pes nemocný delší dobu, má opravdu dlouhé záchvaty kašle a připojila se také horečka, je dobré zajít k veterináři, který nasadí antibiotika. Zanedbané nachlazení může přejít i v zápal plic nebo zánět průdušek.

Pokud ale průběh nemoci není příliš závažný, je dobré nechávat pejska v klidu v teple domova, chodit s ním na krátké procházky pouze k vykonání potřeby a je důležité ho mít na vodítku. Doma by měl mít pelíšek na teplém místě a nedávat mu příliš ledovou vodu do misky. To by se mělo dodržovat po celý rok. Příliš ledová voda může pejskovi způsobit nachlazení.

Bylinky pro rychlé uzdravení

Je dobré během nemoci pejskům podávat více vitaminu C a podpořit tak jejich imunitu. Vyrábějí se i speciální sirupy vhodné pro psy s nachlazením. Vhodný je například jitrocelový nebo echinaceový sirup. Při nachlazení je vynikající také heřmánek. Pokud má například pejsek rýmu, dejte mu do pelíšku pár kapek heřmánkové tinktury.

V rámci prevence by měl pejsek dostávat celoročně kvalitní stravu a dbát byste měli také na to, aby pejsek neměl přebytečná kila navíc. Tělo tlustších pejsků má horší obranyschopnost. Pokud má pejsek tendenci k nadváze, doporučují odborníci vyměnit granule pro dospělé psy za produkt s označením light. Spousta značek obsahuje light granule ve své produktové řadě, takže obvykle nebudete muset měnit recepturu nebo oblíbenou značku granulí.

Na psí imunitu jsou vhodné také bylinky. Vhodnou formou jsou například holistické granule, které obsahují bylinky pro podporu imunitního systému.  Bylinkami také můžete pejskovi krmení posypat. Ideální je bazalka, především při psincovém kašli. Šípek obecný zase obsahuje spoustu vitaminu A a C. Má-li pejsek střevní potíže, pak mu dejte do krmení trochu oregana.

Autor článku: Andrea Veselá