Cukrovku může mít i váš pes. Jak se projevuje?

Zdraví, 5. 5. 2022

Foto: Shutterstock

Velkým zdravotním nebezpečím je u psů diabetes neboli cukrovka. Počet psů s tímto onemocněním stále roste. Postihuje především nekastrované fenky středního a staršího věku, které mají kvůli hárání narušenou hormonální rovnováhu. Z plemen pak jsou náchylní k diabetu teriéři, jezevčíci či němečtí ovčáci.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

U psů rozlišujeme primární a sekundární diabetes. O primární jde v případě, kdy slinivka není schopná produkovat inzulin, a je tedy nutné ho psovi dodávat. U sekundární cukrovky se psovi inzulin tvoří, ale jeho organismus je vůči němu odolný. Zde je proto nezbytná větší úprava jídelníčku. Sekundární cukrovka se často vyskytuje například u obézních psů.

Štěkající diabetik

Jak vypadají příznaky cukrovky? V začátku má pes často žízeň, více jí a díky tomu i tloustne. Nebo je naopak hubený, i když hodně jí.  Je unavený, kvůli nadměrné konzumaci vody často močí, a může tím pádem nechávat doma loužičky. Psi také mohou začít mít problém se srstí. Občas též může být psovi cítit z tlamy po ovoci.

K veterináři je nutné zajít co nejdříve, aby se diabetes nedostal do pokročilejšího stadia, kdy pes začíná ztrácet zrak. Diabetes lze odhalit testem na obsah cukru v krvi či moči. Při včasném odhalení nemoci a správné léčbě i životosprávě se může i pes diabetik dožít normálního věku.

Pomoc v mističce

U obou typů diabetu je nutné upravit jídelníček. Navíc u primární se musí léčit denními dávkami inzulinu, které vždy určí veterinář. U méně závažného sekundárního typu je důležitá úprava stravování (to platí i u prvního typu).

Jídelníček nemocného psa by měl obsahovat lipidy, glycidy, proteiny i vlákninu. Je důležité podávat granule, které mají suroviny s nízkým glykemickým indexem – vhodné jsou třeba i sladké brambory. Nedoporučuje se dávat domácí strava, protože ta často neobsahuje dostatečné dávky minerálů a vitaminů, které pes potřebuje. Strava by také neměla obsahovat jednoduché cukry a velké množství tuků. Důležité je krmit pravidelně a v menších dávkách. Ideální například 6x denně.

Jako prevence proti onemocnění je důležitý dostatečný pohyb a kvalitní strava. Pokud máte fenku a nechcete štěňata, je dobré ji nechat vykastrovat.


Zobrazit diskuzi ke článku