Zdraví, 25. 10. 2023

Foto: sophiecat / Shutterstock

Podobně jako my lidé, i pejsci mohou trpět duševními potížemi, stále častěji u nich veterináři diagnostikují také demenci. Jak jí předcházet? Dobrá zpráva je, že podobně jako máte ve svých rukách fyzické zdraví svého psa (kvalitní krmivo, dostatečné procházky, pravidelné prohlídky u veterináře…), tak můžete ovlivnit i to duševní. Jak?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Změna scenérie

Spousta lidí sice venčí docela poctivě, ale stále na jednom místě – v tom samém parku, okolo toho samého bloku… Upřímně řečeno, nikoho nebaví navštěvovat stále stejná místa, jenže náš pejsek nemá na vybranou, pokud ho sami nevezmeme někam jinam. A to byste měli dělat! Nové podněty, objevování, noví psí kamarádi! To všechno pozitivně ovlivňuje mozek vašeho štěkajícího miláčka.

Nové triky

Psi jsou velmi chytří a učenliví. A co víc, učení je baví! Tak zkuste toho svého naučit nějaký nový trik (mimochodem, rovnou zapomeňte na rčení, že starého psa novým kouskům nenaučíte – na věku v tomto případě nezáleží, nové dovednosti zvládnou i psí senioři, jen je musíte uzpůsobit jejich fyzickým možnostem). Ostatně se u toho pobavíte oba. A pamatujte – u psů rozhodně funguje mnohem lépe pozitivní motivace (chválení, pamlsky apod.), nikoli negativní (okřikování, trestání atd.).

Spousta kamarádů

Ačkoli jste pro svého psa tou jeho „smečkou“, neznamená to, že se rád nesetkává také s ostatními psy! Můžete toho využít třeba při venčení – domluvte se se spřízněným pejskařem, že budete venčit v podobnou hodinu, a nechejte své miláčky, aby si pěkně pohráli. Jen se vždy ujistěte, že si psi „sednou“.

Tajná hra

Všichni psi si rádi hrají. Ale nemusíte se omezovat na aportování nebo hraní s míčkem či jinými psími hračkami. Zkuste se do hry více zapojit přímo vy. Jak? Prostě si na chvíli zkuste představit, že jste také pes. Doslova. Takže pěkně na všechny čtyři a pořádně si „zablbněte“. Můžete se honit, hrát si na schovávanou… Že vám to zní dost bláznivě? No a co! Nikdo vás přece nevidí a váš Alík to na vás nepoví.

Interaktivní hračky

Další možností, jak u psa podporovat zdraví mozku a předcházet demenci, jsou interaktivní hračky, které samy o sobě vyžadují, aby u nich váš domácí mazlíček přemýšlel. Na trhu jich najdete spoustu, ale vyrobit si je můžete i doma (většina z nich je postavena na principu schovávání pamlsků). Neměly by to být samozřejmě jediné druhy her, které se svým psem hrajete, ale určitě mohou pomoci.

Spousta pozornosti

Psi jsou společenští tvorové, což znamená, že jim rozhodně nemůže vyhovovat, pokud si jich jejich páneček za celý den prakticky nevšimne a nanejvýš jim nasype granule a vyrazí s nimi okolo baráku. V tom jsou zkrátka naši miláčkové podobní lidem. Takže jim věnujte spoustu pozornosti a lásky!

Autorský článek / další info: East Bay Veterinary Clinic: Everything you need to know about dog dementia; Vets for Pets: Dementia in Dogs

Autor článku: Petra Chmelová