Zdraví, 10. 5. 2021

Foto: Shutterstock

Pro své čtyřnohé miláčky chceme jen to nejlepší. Záleží nám na jejich zdraví a kondici, a tak často přemýšlíme, jak jim zajistit vše, co potřebují. Existuje mnoho doplňků stravy, které mají různá využití a efekty. Pro koho jsou vhodné a kdy je začít pejskovi podávat?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Na krásný kožíšek

Aby měl váš mazlík lesklou, zdravou a hustou srst, není od věci mu přilepšit přírodními doplňky. Mezi oblíbené patří například konopný olej pro psy nebo lososový olej, který chlupáčům navíc velice chutná. Díky tomuto zlepšováku budou vašemu chlupáči klouzat granulky lépe do krku. Hodí se samozřejmě i pro příznivce barfu. Pro psí srst a kůži je blahodárný ještě lněný olej, který ocení zejména majitelé pejsků, kteří nemají ryby zrovna v lásce. Lněný olej napomáhá i k optimálnímu trávení a zmírňuje problémy se zažíváním.

Pro zdravou kůži a srst se také hojně využívá vitamin B, tedy jeho komplex. Ideální jsou pivovarské kvasnice, které taktéž podporují nejen tvorbu srsti, její zdravý vzhled i kvalitu, ale také mají vliv na pejskův apetit. Zapříčiňují totiž větší chuť k jídlu. Jak oleje, tak kvasnice jsou vhodné pro většinu pejsků, jelikož se jedná o přírodní doplňky, které se vyznačují bezpečným užíváním a vysokou přínosností.

Na zuby jako perličky

Pejskům se na zubech tvoří zubní kámen, který je do budoucna velice nepříjemnou komplikací. Jeho hojný výskyt totiž často vede k zánětům dásní a zhoršení příjmu potravy. Proto existuje mnoho přípravků, které proti zubnímu kameni bojují. Mezi přírodní alternativu patří mořská řasa kelpa, která jednak zabraňuje tvorbě nového zubního kamene a zároveň změkčuje ten stávající, tím pádem se dá zavčas mechanicky odstranit. Potlačuje také nepříjemný zápach z tlamy. Jedná se taktéž o přírodní doplněk, a tak se nemusíte obávat jej svému chlupáči podávat.

Na zdravé klouby

Kloubní výživa se podává zejména pejskům, kteří jsou ve vyšší tělesné zátěži, a těm, kteří trpí nějakými problémy s klouby – například artritidou, artrózou či záněty. Doplňky stravy pro zlepšení pohyblivosti potřebují i senioři a psíci trpící obezitou, můžete je však podávat preventivně štěněti i dospělému psovi v dobré kondici. Záleží přitom na typu přípravku, jeho účincích a složení. Pokud nesáhnete po přírodní alternativě, rozhodně se o léčivech nejdříve poraďte s odborníkem.

Imunita

Dobrou obranyschopnost je třeba podporovat. K tomu vám může dopomoci například ostropestrcový olej, různé byliny a vitamíny. Základem je vyvážená strava i zajištění zdravé mikroflóry, dále také pravidelný pohyb a minimum stresu. Nebojte se hýčkat svého hafana!

Autor článku: Lenka Šmídová