Zdraví, 23. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Podle statistik má v Česku zdravý chrup asi jen každý pátý pes. Více než polovinu psů tak potrápí v průběhu života onemocnění zubů – nejčastěji zubní kámen, zánět dásní nebo parodontóza. Tato nemilosrdná statistika zabolí nejen vašeho psa, ale také vaši peněženku. Přitom prevence je nejdůležitějším elementem ve zdraví psích zubů. Zkuste se proto o chrup svého psa starat každý den, vyplatí se vám to.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jak je to s kazy

U lidí patří nejčastějším zubním problémům kazy.  Naštěstí psi na rozdíl od lidí tolik netrápí. Naopak je ale u nich velkým problémem nadměrná tvorba zubního plaku, který pak vede k tvorbě zubního kamene.

Jedná se o mineralizovaný zubní plak, který sám o sobě ještě není onemocněním, spíše kosmetickou vadou. Bez ohledu na stupeň mineralizace je však zubní kámen u psa jednou z příčin rozvoje zánětů dásní. A to už je problém, který pes pocítí

Zápach napoví

Psi často nevoní po fialkách. A občasný zápach z tlamy je u psa přirozený.  Ale pokud delší domu ucítíte, že pach z tlamy je intenzivnější, tak se může stát je to díky bakteriím, které se nacházející se v okolí poničeného zubu.

Dalším příznakem může být nadměrné slintání, přežvykování naprázdno, problémy s příjmem potravy až nechutenství, k těm extrémním patří viklání až vypadávání zubů. Všímejte si také dásní psa, zda nekrvácejí. Například, když psovi dáte pamlsek.

Vsaďte na prevenci

Zubní potíže svého psa rozhodně nepřehlížejte. Jednak mu způsobují bolest a za druhé se často jedná o zánětlivé procesy, které dlouhodobě zatěžují imunitní systém a mohou způsobit další vnitřní onemocnění. Vážný zánět dásní může pak pejskovy způsobit vážná onemocnění, jako je chronický zánět horních cest dýchacích až po endokarditidu, onemocnění jater, srdce a ledvin.

Co když nemá zuby?

Pokud u psa dojde k tomu, že mu veterinář musí zuby vytrhnout se toho nemusíte bát. I bez zubů je schopný sníst svoji běžnou potravu, a vy tak nebudete odsouzeni k doživotní přípravě kašovité stravy. Jedná se vlastně jen o estetické argumenty, vždy je lepší bolavý zub odstranit než nechat psa dlouhodobě trpět.

„Na přechodné stádium hojení po vytržení zubů můžete zvolit měkčí potravu jako jsou psí konzervy nebo dávat psovi syrové maso, doplňovat o omáčky pro psy, kterými můžete pejskovi změkčit granule. Po čase, kdy se dásně zcelí a více ztvrdnou, tak může i pejsek bez několika zubů konzumovat granule (nejlépe namočené),“ říká pro MůjChlupáč.cz odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Kartáček do ruky

Už odmala je dobré naučit psa na zubní kartáček a speciální psí pastu (dobré jsou ty s obsahem enzymů, které narušují vzniklý plak; ale určitě psovi nedávejte svoji zubní pastu, může obsahovat přírodní sladidla a další složky, které jsou pro něj jedovaté). Jenže ne vždy máme zvíře od štěněte a ne každý pes nebo majitel má trpělivost s pravidelným čištěním zubů.

V ten moment na řadu přichází funkční pamlsky pro psy, které díky své tvrdosti a složení pomáhají odstraňovat zubní plak a zmírňují tvorbu zubního kamene – třeba fit kostičky, které slouží jako pamlsek i dentální pomůcka. Pozor ale na nekvalitní měkké pamlsky „na zuby“ vyrobené převážně z obilí, které pejskovi se zubním kamenem moc nepomohou,“ dodává odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Další variantou může být například roztok proti tvorbě zubního plaku, který se psovi přidává do vody.

Jiří Švihálek je odborník na výživu psů a zakladatel značky českého krmiva pro psy a kočky

Štítky: psí zuby

Autor článku: Lenka Šmídová