I zvířáta trápí alergie – na krmení, bodnutí i trávu

Zdraví, 17. 4. 2020

Foto: Shutterstock

Kýchání, slzení očí, dušnost nebo vyrážka, to jsou nepříjemné příznaky alergie. Víte, že tyto problémy mohou mít i zvířata? Nejčastější alergie jsou přitom na potravu, trávu a hmyzí bodnutí.

Alergie na trávu

Kůň prohánějící se po pastvině uždibujíc zelenou travičku či seno, to je běžná představa o životě koní. Pro některé to však není takovou samozřejmostí. Je to k neuvěření, ale i koně mohou trpět na alergii na trávu, která se projevuje svědivými boláky na kůži. Koník, kterého takováto alergie trápí, musí venku nosit ochranný obleček a chovatel mu musí zajistit speciální dietu a léky.

Alergií na trávu často bohužel trpí i naši mazlíčci, zejména pejsci. Podobně jako koníci, i psi se potýkají s kožními problémy. Alergie způsobuje silné svědění a záněty kůže, očí i uší, ekzémem a boláky. Ke zmírnění projevů alergie se používají léčiva – antihistaminika, pomoci může i rybí tuk.

Alergie na bodnutí hmyzem

Koně mohou kromě alergie na trávu trpět i přecitlivělostí na hmyzí kousnutí, které se projevuje spíš jako vyrážka, a proto se tak i nazývá – jde o takzvanou „letní vyrážku“. Kousavý hmyz znepříjemňuje během teplého letního období život téměř všem tvorům, koně s alergií na jejich sliny si zažívají dokonce muka. Vyrážka nejen že nehezky vypadá, ale také ukrutně svědí a tvoří se i záněty kůže. Kůň může projevovat známky znepokojení dokonce i agresí, a proto by se tento stav neměl přehlížet. Podobně jako u předchozí alergie je i zde řešením ochranný návlek na celé tělo, léčiva i přírodní prostředky, jako například éterické oleje.

Pro kočičky i pejsky může být bodnutí hmyzem také nebezpečné, zvláště pokud dostanou žihadlo do tlamy či jazyka, nebo jsou na jed alergičtí. V takovém případě je potřeba jednat pohotově a co nejdřív dopravit zvíře k veterinárnímu lékaři. Anafylaktický šok může být i život ohrožující!

Potravinová alergie

Mezi další časté alergie patří alergie potravinová, která je často zaměňována za potravinovou intoleranci. Alergie se projevuje spíš „navenek“, mazlíček se potýká s vyrážkou, svěděním kůže, záněty i dýchacími problémy, naproti tomu potravinová intolerance je v pravém slova smyslu nesnášenlivost, která se projevuje problémy s trávením a zažíváním, tedy průjem, zvracení či nadýmání.

Alergii i intoleranci je nejdříve potřeba rozpoznat a určit, co zvířátku v krmení vadí. To lze prostřednictvím eliminační diety, která se netýká jen krmiva, ale i pamlsků a doplňků, které zvíře požije.


Zobrazit diskuzi ke článku