Jak můžete ulehčit zimu zvířátkům venku

Zdraví, 13. 12. 2020

Foto: Shutterstock

Dny se krátí a pomalu přicházejí první mrazíky. Zima se nenávratně blíží. Co to znamená pro zvířata, která se neohřejí horkým čajem pod huňatou dekou jako my?

Úbytek potravy

Příroda pokrytá sněhovou peřinou a promrzlá země neposkytuje zvířátkům příliš mnoho potravy. Proto se někteří tvorové v chladných měsících stahují k lidským obydlím, kde naleznou teplo a často i něco k snědku. Mnoha zvířátkům můžeme v zimním období pomoci se s hladem vypořádat. Je to přitom velice snadné – ptáčkům stačí do krmítka pár semínek. Nejraději si pochutnají na slunečnicových semínkách nebo prosu, ocení i loupanou pšenici, ovesné vločky nebo vlašské ořechy. Můžete využít i prodávané hotové směsi či lojové koule. Vysoké zvěři uděláte radost větvemi ovocných stromů, senem, jetelinou, jadrným a dužnatým krmivem. I když se často dává zvířatům staré pečivo, nejedná se o vhodnou alternativu krmiva. Pečivem můžeme mnohdy nejen lesním tvorům spíš ublížit. Vše k snědku dejte zvířátkům do stávajících krmelců, které jsou umístěny na vhodných místech.

Chladno a neútulno

Zejména pejsci a kočičky chované venku pocítí přízemní mrazíky a nehostinné podmínky na vlastní kůži. Proto bychom měli myslet na jejich pohodlí a hlavně zdraví a postarat se o to, aby neprochladli a nemrzli. Ideálním řešením je buď pouštět zvíře domů, například do chodby nebo garáže, kde se může ohřát hlavně v noci, kdy teploty padají hluboko pod bod mrazu. Také můžete vylepšit jejich příbytek zateplením nebo vybudováním clony či závětří. Pokud chcete svému chlupáči dopřát místo k zachumlání, do boudy nedávejte deky ani polštáře – ty do sebe natahují vlhkost a zvíře naopak studí. Namísto toho vybavte boudu například dřevitou vlnou. Jedná se o přírodní produkt, navíc se z ní nepráší, a tak nehrozí ani problémy s očima a jiné nepříjemnosti.

Zimní spánek

Mnoho zvířat se uchyluje k zimnímu spánku. Při tomto stavu jejich organismus pracuje na „úsporný režim“ a vynakládá co nejméně energie. Proto v tomto období nepotřebují zvířata většinou přijímat potravu, ale vystačí si s tím, co si nastřádali během podzimu. K zimnímu spánku se ukládají například i želvy, záleží i na tom, zda se jedná o mazlíka chovaného doma či venku. Do zimního spánku by se mělo zvíře ukládat přirozeně samo a pozvolna, stejně tak probuzení bychom měli nechat na přírodě.

Přizpůsobení

Příroda je mocná čarodějka a zvířátka na zimu připravuje s předstihem. Všichni živí tvorové přirozeně vědí, že přichází zimní období a že si mají začít tvořit zásoby nebo táhnout do teplých krajin. Chlupáči mění letní srst za zimní, jejich kožíšek se stává huňatější a odolnější vůči mrazu. I když jsou zvířata na zimu připravená, pomoc od člověka v nejhorších chvílích ocení.


Zobrazit diskuzi ke článku