Zdraví, 20. 9. 2023

Foto: Green Elk / Shutterstock

Stejně jako lidé, i psi mohou mít nejrůznější handicap. Poměrně častým je právě hluchota nebo sluchová porucha. Jak se přizpůsobit faktu, že pejsek neslyší?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pokud je hluchota vrozená, společné soužití bude s takovýmto pejskem probíhat o něco lépe, než když ohluchne v pokročilejším věku. I tak se dá vše zvládnout a nezaujatí lidé si ani nemusí všimnout, že se jedná o pejska s tímto postižením.

Jak poznat, že pes neslyší?

Neposlouchá

Často si lidé myslí, že je jejich pes pouze neposlušný, když venku nepřijde na zavolání, a ve skutečnosti může jít o první známky poruchy sluchu. I když tvrdohlavost či neposlušnost bývá častějším důvodem, není od věci zkusit psí sluch i v jiných situacích. Třeba psa přivolejte doma. Uvnitř totiž není tolik vjemů a pachů, a tak vás s velkou pravděpodobností zdravý pes poslechne. Zvláště pak, pokud mu nabídnete nějakou dobrotu nebo zachrastíte s granulemi v misce.

Nereaguje

Pokud máte podezření, že pes hůře slyší, můžete zkusit, jak bude reagovat na hlasitý zvuk, třeba tlesknutí, písknutí nebo třeba domovní zvonek. Pokud ani v tomto případě nezaznamenáte jeho reakci, je namístě navštívit veterinárního lékaře a nechat pejska vyšetřit.

Leká se

Zdravý pes slyší, že se k němu zezadu blížíte, a tak očekává váš kontakt. Hluchý pes se na něj ale nestihne připravit, a tak se přirozeně lekne. Takováto reakce může být jednou z projevů ztráty sluchu. Podobná situace může nastat i v případě, kdy pes spí. Samozřejmě se může leknout každý pes, pokud spí tvrdě a vy se připlížíte potichu. Hluchý pes však spí dál, i když se kolem něj něco děje. Při dotyku se pak snadno vyleká. Pokud tomu tak je, nezahálejte s návštěvou veterináře.

Zvláštně se chová

Kvůli zánětu zvukovodu může pes chodit se svěšenou hlavou, dávat ji na jednu stranu nebo i chodit do strany. Při včasné diagnostice lze předejít vážnějšímu poškození sluchu.

Vyšetření

Vyšetření se provádí nejprve zběžné, přičemž se zjišťuje, zda pes nemá v uchu nějaké cizí těleso, nečistoty či zánět. Jedním z nejefektivnějších testování sluchu je však tzv. BAER test, který se uskutečňuje při anestezii zvířete. Při tomto testu je psovi snímáno EEG mozku, kdy se sleduje jeho reakce na zvuky o různé vlnové délce i intenzitě. Díky BAER testu lze rozpoznat i jednostrannou hluchotu. Jelikož existuje i vrozená hluchota, testují se psi již ve štěněcím věku kolem 7. týdne života. Dědičnou hluchotou trpí zejména zvířata s bílým zbarvením srsti. Důvodem ztráty sluchu může být dále kromě zánětu zvukovodu například i cévní mozková příhoda nebo úraz.

Jak se psem komunikovat

Hluchého pejska jen stěží přivoláte zavoláním nebo zapískáním, a tak je přirozené jej pro jeho bezpečí raději vodit na vodítku. Hluchý pes totiž neuslyší přijíždějící auto, což by jej mohlo stát život. Vodítko ale nemusí být nutně jediným řešením. Existují totiž i speciální obojky, které pejskovi dávají signál lehkou vibrací. Pokud pejska prostřednictvím odměňování naučíte, že se má po signálu vrátit za vámi, proběhnou společné procházky i bez vodítka v poklidu.

Co se týče povelů, psi obecně velice dobře vnímají gesta. Ke slovním povelům tak jednoduše přiřaďte určité gesto a nasměrujte psa k tomu, co od něj očekáváte. Pozitivní motivace je tou nejlepší cestou. Pejsci se umí bravurně vypořádat s různými handicapy a často to nemá žádný vliv na kvalitu jejich života.

Autorský článek

Autor článku: Lenka Šmídová