Zdraví, 2. 12. 2020

Foto: Shutterstock

Pokud s vámi obývá domácnost pejsek nebo kočička, budete se nejspíš muset smířit i s tím, že se s jejich osobnostmi do vašeho bytu přestěhuje také kopa chlupů. Psi i kočky totiž pravidelně línají, tedy ztrácejí srst. Ovšem jsou i případy, kdy mohou kupící se chlupy na koberci znamenat vážný zdravotní problém…

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jak je to tedy s línáním u domácích mazlíčků – kdy je ještě normální a kdy už raději vyrazit na veterinu? A jak se té chlupaté nadílky na podlaze, gauči i v posteli zbavit?

Dvakrát ročně? Skoro…

Pes na gauči

Obecně se dá říci, že většina koček a psů líná dvakrát ročně – na jaře a pak na podzim (jsou ovšem i plemena, jejichž srst líná prakticky celý rok). Zbavují se tak staré srsti, která již dosáhla své maximální délky, postupně odumírá a je nahrazována novými chlupy. To je zcela přirozený proces (ostatně možní jste si všimli, že i vám ve zmíněných ročních obdobích více vypadávají vlasy). Při línání se zvířata zbavují srsti postupně, nemusíte se tedy bát, že by váš mazlíček ztratil elegantní vzhled kvůli holým lysinám na těle. Nicméně počítejte s tím, že doba línání bude poměrně náročná především pro vás jako ty obyvatele domácnosti, kteří se starají o úklid.

Ovšem i když váš mazlíček líná jen dvakrát ročně, neznamená to, že jindy nebudete muset chlupy v domácnosti řešit. Pokud nemáte doma kočku nebo psa zcela bez srsti, pak počítejte s tím, že se poztrácená srst bude ve vašem příbytku objevovat neustále, i když v menší míře než v období línání.

Jak chlupáčovi (i sobě) pomoci

Kočičí srst

Línání jako takové nezastavíte. Nicméně to neznamená, že jej nemůžete alespoň zmírnit. V první řadě svého chlupáče pravidelně vyčesávejte. Především dlouhosrstá kočičí a psí plemena musíte česat častěji, nicméně jakmile nadejde „línací čas“, věnujte stejnou pozornost i těm krátkosrstým. Nejenže odstraníte již uvolněnou srst, která zůstane na kartáči a ne na podlaze, ale s pomocí hřebenu pomůžete rozetřít v srsti přirozený maz, který přispívá k jejímu zdraví a kráse.

Pozornost věnujte také krmení a pamlskům, jež váš pejsek či vaše kočička dostává. Existují i speciální krmiva pro kvalitnější srst. Nezapomeňte ani na doplňky stravy, především omega-3 mastné kyseliny, které napomáhají zdravé srsti. Ty najdete nejen v tabletkách, ale také například v lososovém oleji, který psům i kočkám voní a chutná, takže nebudete mít problém jim jej podat.

Když srst padá víc, než by měla

Psí chlupy

Může se ale také stát, že srst vašemu štěkajícímu či mňoukajícímu miláčkovi padá víc, než by měla. Jak se to pozná? Pozornost věnujte především nezvykle velkým chomáčům vypadaných chlupů na podlaze, místům na zvířecím těle, jež zůstávají bez srsti, nebo příliš snadnému vypadávání chlupů (stačí, abyste psa či kočku jen pohladili, a máte plné hrsti chlupů). Varovným signálem je rovněž zarudlá, zhrublá kůže, strupy, šupiny nebo nezvyklé skvrny na pokožce zvířátka.

Co může být příčinou nadměrného vypadávání srsti u vašeho mazlíčka? Často se tak může projevovat alergie na krmivo, respektive na některou z jeho složek, nebo nedostatek potřebných živin. Poměrně časté jsou u koček i psů plísňová onemocnění nebo kožní parazité. Příčinou mohou být také virové nebo bakteriální záněty kůže, alergie či ekzém. Občas je nadměrné vypadávání srsti (a její nedorůstání) také příznakem vážnějšího onemocnění – problémů se štítnou žlázou, nádorových nemocí nebo jaterních chorob.

Nečekaným faktorem může být i stres. Ten může způsobit samotné nadměrné vypadávání chlupů, ale u koček často vede k chování, jež má za následek lysiny a poškození kůže. Vystresované kočky se totiž mohou začít až přehnaně olizovat, čímž si způsobí nejen ztrátu srsti na určitých místech na těle, ale nezřídka i krvavá poranění.

Ať už je příčina nadměrného línání a vypadávání srsti u vašeho mazlíčka jakákoli, s jistotou ji může určit pouze veterinář. Jeho návštěvu určitě neodkládejte. I taková na první pohled „banalita“ může mít pro zdraví zvířátka vážné důsledky.

Osvědčené tipy, jak se zbavit chlupů

Kočičí chlupy

Vraťme se ale ještě zpátky ke klasickému línání a tím i věčnému problému každého chovatele chlupáčů – nánosu chlupů na podlaze. Jak se jich zbavit?

Kromě pravidelného (a častého) úklidu můžete vsadit i na některé osvědčené babské rady. Pokud se váš mazlíček zvedl z koberce (nebo třeba gauče) a zanechal za sebou otisk svého tělíčka z chlupů, pak jako první pomoc použijte třeba gumovou rukavici nebo obyčejnou houbičku na mytí nádobí. Když je navlhčíte a přejedete po „ochlupeném“ povrchu, část ztracené srsti se na nich zachytí a ze zbytků se stanou chuchvalce, jež snadno seberete. I když tento tip není ideální na velké plochy, na menší je jako dělaný. Podobně vám poslouží také lepivé válečky, jež seženete v domácích potřebách či drogeriích, nebo klasická lepicí páska (omotaná kolem). Na pevné podlahové povrchy můžete využít smeták s gumovými štětinami (znáte jej například z kadeřnictví, kde se jím zametají odstřižené vlasy).

Jak uklízet, i když neuklízíte

Rowenta robot

Ať už máte jakoukoli podlahu – lino, koberec, plovoucí, dřevěnou atd. –, zcela klíčovým pomocníkem pro vás bude vysavač. Neexistuje lepší bojovník proti chlupům na podlaze, než je vysavač. Abyste mohli s čistým svědomím říci, že máte domácnost prakticky bez chlupů, museli byste vysávat nejméně jednou denně. Ovšem ruku na srdce – na něco takového má v dnešní době čas opravdu jen málokdo.

Pokud je to i váš případ, skvělým řešením pro vás bude robotický vysavač, který uklidí doslova za vás. Pustit jej můžete, když jdete do práce (nejprve na něj ale svého mazlíčka navykněte, aby se ho nebál) nebo když přijdete večer domů. Dnešní robotické vysavače s přehledem zvládnout uklidit ve všech koutech na velké ploše. Důležité je ale zvolit takový, který náročný úkol v podobě každodenního vysávání chlupů zvládne. Takovým je Rowenta X-Plorer Serie 60 Allergy. S tímto robotem získáte uklizenou domácnost, ale poradíte si s alergeny v prachu. Systém Aqua Force během vysávání rovnou i vytírá podlahu, takže nabízí opravdový efekt 2v1! Vysoce účinný filtr zachytí 99,9 % prachu. Nejtenčí robotický vysavač od Rowenty s výškou pouhých 6 cm, včetně koleček, projede dokonce i pod nízkým nábytkem. Mimořádně přesný metodický navigační systém Smart Exploration 4.0 umožňuje pokrýt celou domácnost. Kromě toho je přístroj velmi intuitivní a snadno se používá: jednoduše se připojte k aplikaci a ovládejte robota kdykoli a odkudkoli. Je kompatibilní dokonce i s virtuálními asistenty s hlasovým ovládáním.

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock