Zdraví, 11. 10. 2023

Foto: Jaromir Chalabala / Shutterstock

Zdřímnete si se svým psím přítelem a najednou slyšíte chrápání. Možná si myslíte, že je to roztomilé nebo že vás mazlíček prostě jen tvrdě usnul. Ať tak či onak, chrápání může v některých případech značit zdravotní problém. Víte, proč chrápe zrovna váš pes?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Chrápání je zvuk, který můře vznikat během spánku vibracemi volné tkáně v horních dýchacích cestách. Chrápání u psů může být normální, ale v některých případech může znamenat zdravotní problém. Existuje hned několik důvodů, které mohou způsobit, že vaši psi chrápou. Níže uvádíme některé z nejčastějších příčin.

Krátkolebá plemena

Zařazení mezi krátkolebá neboli brachycefalická plemena se určuje podle cefalického (lebečního) indexu. Mezi taková plemena patří například mopslíci, buldoci, bostonští teriéři, pekingští psi a boxeři. Krátkolebá plemena mají zkrácené nosní dutiny a z tohoto důvodu se u nich často objevují problémy s dýcháním, včetně chrápání.

Nadváha

Psi s nadváhou mají vyšší tendenci k chrápání kvůli nadměrnému ukládání tuku v tkáních obklopujících horní dýchací cesty. V tomto případě zvažte úpravu jídelníčku a zařaďte více pohybu. Případně se poraďte o správném postupu s veterinářem.

Poloha ve spánku

Je to podobné jako u lidí – zkrátka jsou polohy, které jsou pro chrápání jako stvořené a naopak. Psi mohou spát v nejneuvěřitelnějších pozicích a někdy tyto nepříjemné polohy mohou způsobit, že váš pes chrápe. V takovém případě by se mělo jednat spíše o výjimečné chvilky, a když váš pes změní polohu mělo by chrápání přestat.

Respirační problémy

Respirační onemocnění včetně bakteriální nebo plísňové infekce, alergie a astmatu mohou často způsobit chrápání. Dalšími příznaky infekce dýchacích cest jsou výtok z očí a nosu, kýchání, kašel a snížená aktivita a chuť k jídlu. Tady už je opravdu na čase, aby pejska viděl veterinář.

Přítomnost cizích předmětů

Cizí předměty v zadní části úst nebo nosu mohou vyvolat chrápání, kašel a celkový neklid psa. Pokud máte podezření, že váš pes něco vdechl, okamžitě vyhledejte veterináře. Předmět by mohl postoupit níže a zvíře by se mohlo začít dusit.

Zubní problémy

Chrápání může být dokonce předzvěstí i zubních onemocnění. Příčinou může být zubní absces i jakýkoli nevhodný růst. Pokud se ke chrápání přidá i odmítání jídla, je zřejmé, že problém může být v tlamičce. Raději se objednejte k veterináři, ať včas může zjistit příčinu. Zubní absces dokáže pořádně potrápit – a nejen nás dvounožce.

Kdy je na čase vyhledat pomoc?

Ano, chrápání může být normální. Pokud je ale u vašeho čtyřnohého miláčka doprovázeno dalšími fyzickými změnami nebo změnami chování, je nejlepší kontrola u veterináře.

Kdy byste měli zakročit? Pokud si všimnete, že váš pes náhle začal chrápat, chrápání je hlasitější nebo váš pes zažívá i další příznaky, jako je kýchání, kašel a změny chuti k jídlu nebo v chování, měli byste se obrátit na svého veterináře. Pokud si někdy všimnete, že váš pes sípá a má potíže s dýcháním, veterináře kontaktujte okamžitě.

Autorský článek

Autor článku: Petra Chmelová