Očkování psů
Jak již bylo zmíněno, očkování proti vzteklině je v České republice povinné, a proto jej musí absolvovat každý majitel psa v pravidelném intervalu, který udává výrobce vakcíny. Mezi další nepovinná, avšak téměř nutná a důležitá očkování se řadí očkování proti psince, parvoviróze, leptospiróze a infekční hepatitidě.
Štěňata se očkují v třífázovém intervalu mezi šestým a šestnáctým týdnem věku. Poté se již pravidelně očkuje po jednom roce nebo v intervalu dle výrobce.
Svého pejska dále můžete naočkovat proti tetanu, zvláště pokud se pohybuje mezi koňmi a přijde do kontaktu s koňským trusem. Existuje i očkování proti borelióze, což jistě ocení chlupáči pohybující se v hustých lesích a přírodě.
Očkování koček
U koček se běžně provádí očkování proti vzteklině, panleukopenie, infekční peritonitidě, kaliciviru a herpesviru. Vzteklina se očkuje zejména v situacích, kdy kočka opouští hranice České republiky.
Venkovní kočičky je třeba očkovat jednou ročně, za to kočky žijící v bytě stačí naočkovat jednou za tři roky. Koťátka se očkují třikrát během osmého a šestnáctého týdne věku.
Očkování králíků
Králíčci, které máme doma jako mazlíčky, se mohou očkovat proti myxomatóze a moru. Tyto vakcíny se očkují poprvé v desátém týdnu věku králíka, poté se opakují každých šest měsíců. Pokud máte králíčka jedináčka, příliš mu tyto choroby nehrozí.
Očkování fretek
U fretek platí ohledně vztekliny podobná pravidla jako u koček. Je nutné je očkovat při cestování do zahraničí. Ovšem ani na našem území to není od věci. Dále se fretky očkují proti psince a leptospiróze. Mláďata se očkují ve třech fázích mezi šestým a čtrnáctým týdnem, opakuje se pak jedenkrát za rok.
Obecně platí, že každé zvíře, které má být očkováno, musí být zcela zdravé. O plánu očkování se můžete informovat u vašeho veterinárního lékaře, který vám jistě rád poradí a prohlédne vašeho mazlíčka před každým očkováním, aby měl jistotu, že je vše v pořádku.
Autorský článek