Zdraví, 24. 11. 2023

Foto: Aleksey Mnogosmyslov / Shutterstock

Pejsci nám přinášejí spoustu radostí, ale občas i starostí – například když jim něco schází. Jak to spolehlivě poznat? Spousta nemocí se u psů projevuje letargií, slabostí, ztrátou chuti k jídlu či zažívacími obtížemi.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ale některé choroby se mohou skrývat a jejich symptomy můžeme snadno přehlédnout. Čemu věnovat při péči o psa pozornost?

Olizování tlapek

Tlapka

Ačkoli to u psů není nic nenormálního, nezvykle časté a horečné olizování tlap může značit, že je váš pejsek na něco alergický. Věnujte proto pozornosti i všem ostatním odchylkám v chování psa, jež by vám mohly odhalit příčinu jeho potíží.

Žluté bělmo

Podobně jako u lidí, i u pejsků značí zažloutnutí bělma očí potíže s játry, nejčastěji žloutenku. Pokud si tedy změny barvy bělma u psa všimnete, je na čase vyrazit k veterináři.

Honění ocasu

Ocas

Ačkoli štěňata hru, kdy se honí za svým vlastním ocáskem, přímo milují, dospělí psi se jí nijak zvlášť nevěnují. Pokud ale u svého staršího pejska zpozorujete, že se otáčí na místě, jako by si ocas honil, zpozorněte. Může se jednat o příznak mrtvičky.

Nakloněná hlava

Pejsci naklánějí hlavu, když je něco zaujme, když mají radost apod. To je samozřejmě v pořádku. Ovšem pokud kloní hlavu k jedné straně často a dlouho ji nenarovnávají, pak se může jednat o známku nepříjemné a bolestivé infekce v uchu.

Nestejné oči

Zkuste psa vyfotografovat s bleskem a podívejte se, zda se světlo v jeho očích odráží stejně. Pokud zaznamenáte odlišnost, může se jednat o symptom problémů se sítnicí a je na čase nechat pejskův zrak vyšetřit u veterináře.

Ztráta srsti

Srst

Línání je v pravidelných intervalech u psa normální. Pokud ale váš pes nadměrně ztrácí srst, mohou za jeho problémy stát paraziti, ale také alergická reakce či potíže se štítnou žlázou.

Červené oči

Některá plemena mají sice viditelné červené partie očí od přírody, ale náhlé a nezvyklé zarudnutí může značit nepříjemnou infekci oka, ze které se v případě neřešení může vyklubat dlouhotrvající zánět, jenž může vyústit i ve ztrátu zraku.

Zvýšená žíznivost

Žízeň

Pokud máte pocit, že misku na vodu doplňujete častěji než dřív, raději nechejte psa vyšetřit odborníkem. Může se jednat o diabetes, ale také potíže s ledvinami, hormonální nerovnováhu nebo rakovinu.

Změna chování

Zatímco jindy vás pejsek při příchodu nadšeně vítal, teď vaši přítomnost sotva vezme na vědomí. Venčení mu nepřináší radost a zdá se, jako by ztratil zájem o okolí? Pak vyrazte k veterináři co nejdříve. Změna chování může indikovat prakticky jakoukoli nemoc.

Autorský článek

Foto v textu: Shutterstock

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock