Zdraví, 14. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Jedním z nepříliš příjemných projevů u psů je plynatost, neboli flatulence. V častých případech vzniká, když zvíře příliš rychle konzumuje svoji potravu a do žaludku se mu dostane vzduch. Může být také důsledkem špatně zvolené stravy, která v žaludku kvasí. Za nepříjemný pach pak mohou bakterie nahromaděné v trávicím traktu. Plynatost se většinou začíná projevovat chvilku po pozření krmiva.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Prázdná miska během pár vteřin

Pokud pes hltá, tak mu podávejte jídlo několikrát denně, aby neměl potřebu vše rychle sníst. Nejlépe ráno a večer. Optimální je podávat přiměřenou velikost granulí, raději trochu menší, která jsou lepší pro dobré zažívání. Čím menší kus potravy pes konzumuje, tím lépe je vše tráveno. Vhodné je též dávat misku s krmivem na vyvýšené místo, díky vyšší poloze pes lépe přijme potravu do trávicího traktu.

Je ale třeba poznamenat, že občasná plynatost je u psa normální. Pokud však krmíme nevhodným krmivem příliš často, tak se plyny v psovi přemnoží a nadýmání může být nadměrné a pro psa i jeho okolí velmi nepříjemné.

Na vině může být krmivo

Problémy s nadýmáním často znamenají, že vybrané krmivo pro psy hafanovi nevyhovuje, a proto je dobré se zamyslet nad jeho změnou. Především špatně stravitelné potraviny u psa způsobují nadměrnou fermentaci v tlustém střevě a následnou tvorbu plynu.  Pozor si dejte v krmivu především na: sójové boby, mléčné výrobky i vysoký obsah tuku či koření a různá dochucovadla. Pokud pes trpí plynatostí, i když ho krmíme sensitivním krmivem, které podporuje zažívání, tak by se psovi mělo nejprve kompletně vyměnit krmivo a pokud nepomůže ani toto, tak je dobré zvíře testovat na malasimilaci (špatné trávení nebo nedostatečnou absorpci živin z výživy).

Časté nadýmání může také značit přítomnost parazitů ve střevech. V tomto případě se doporučuje odčervení psa. Ve vážných případech může nadýmání značit i velice nebezpečnou torzi žaludku.

Na častější plynatost trpí také určitá plemena (především krátkolebá plemena a větších psi jako labradoři, vlčáci či bernardýni) a také psi s nadváhou.

Štítky: psí zdraví

Autor článku: Lenka Šmídová