Zdraví, 17. 6. 2022

Foto: Shutterstock

Teploty se šplhají výš a výš a na některých místech jde lidem a hlavně zvířatům dokonce o život. Naši mazlíčci se totiž nepotí jako my, a tak se musejí spolehnout na jiné formy ochlazování, které ovšem nejsou tak efektivní.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Kde všude hrozí přehřátí

Přehřátí zvířat se spojuje zejména s cestováním autem, jelikož se jedná o nejčastější místo, kde k takovýmto hrůzným scénářům dochází. Auto však není jediným místem, kde zvířátku přehřátí hrozí. Jedná se například o tato místa:

  • klec, terárium, přepravka na nevhodném místě
  • prosklený balkon, terasa, zimní zahrada
  • byt (parapet), dvůr, kotec, kam dopadá přímé sluneční záření
  • prostředek hromadné dopravy
  • nákupní středisko, prostor před obchodem
  • centrum města

A mohli bychom pokračovat. Naši mazlíčci se opravdu mohou přehřát téměř kdekoliv, kde nemají dostatek vzduchu, vody, nebo na ně svítí přímé sluneční paprsky. V uzavřených prostorách hrozí skleníkový efekt, který zapříčiní opravdu rychlý vzestup teploty. Proto bychom měli ubikace s našimi malými mazlíčky umisťovat na taková místa, kde je stín a kde proudí vzduch (nikoli průvan), venkovním zvířatům zajistit úkryt před sluníčkem a především pitnou vodu k dispozici.

Krajně nevhodný je například plastový box s morčetem na balkoně, ptačí klec na přímém slunci nebo pes uvázaný u obchodu na rozpáleném betonu. A nesmíme zapomenout ani na auto, ve kterém převážíme jakéhokoliv tvora. I krátká chvilka v autě na parkovišti může být pro mazlíčka osudová.

Proč hrozí přehřátí

Zvíře se může přehřát nejen vlivem výše uvedených faktorů, ale také fyzickou aktivitou. Během horkých letních dní je proto potřeba udržovat zvířata v klidu a nevystavovat je zbytečné námaze. Našemu mazlíčkovi bychom měli dopřát dostatek odpočinku, tekutin a stinných míst.

Některá zvířata mají k přehřátí větší sklony než jiná. Jedná se zejména o krátkolebá plemena psů, která mají problémy s dýcháním v důsledku prodloužení měkkého patra, zúžení nozder a průdušnice. Tito psíci se tak mohou přehřát i během krátké procházky, která by pro jiné plemeno nebyla nijak náročná. Majitelé těchto plemen by tedy měli udržovat zvýšenou opatrnost, v horkých letních dnech tyto chlupáče sledovat a nepřetěžovat je.

Všichni pejskaři by měli také myslet na to, zda má jejich mazlík na sobě vhodný náhubek. V příliš těsném náhubku nemůže pes otevřít tlamu a tím pádem je mu znemožněno přirozené ochlazování, a tak může dojít ke zkolabování, a to nejen v horkém letním počasí.

Jak poznat přehřátí

Všichni mazlíčci mají obdobné projevy přehřátí. Pes zrychleně dýchá, mnohdy až sýpe, nadměrně sliní a má zrychlený srdeční tep. Podobné je to i u kočky. Zvíře je apatické a zmatené. Může nastat i zvracení, kolaps a ztráta vědomí. I morčátka zrychleně dýchají, sliní a mají červená horká ouška. Papoušci sedí na bidle nebo zemi s roztaženými křídly a kmitají ocasem a jazykem, přivírají oči.

Jak řešit přehřátí

Je přirozené, že se při snaze mazlíčka ochladit ubíráme k extrémním řešením, avšak ochlazování musí probíhat postupně, aby nedošlo k šoku. Zvíře umístíme do stínu či chladné místnosti a podáváme mu vodu. Vodou jej můžeme i lehce ochladit, ideálně však pouze na tlapkách, břiše a uších. Můžeme mu nabídnout mokrý ručník nebo chladicí podložku k ulehnutí.

V případě, kdy je zvíře dezorientované, upadá do kolapsu a ztrácí vědomí, je více než nutné okamžitě vyhledat veterinárního lékaře.

Autor článku: Lenka Šmídová