Zdraví, 3. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Trpí váš malý mazlíček na kožní problémy, vypadává mu srst a často se drbe? Na vině může být plíseň nebo paraziti. Jak tedy v takovém případě postupovat a svému chlupáči ulevit?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Všenky

Všenky jsou otravní paraziti podobní vším, kteří jsou viditelní pouhým okem a připomínají svým vzhledem malé broučky. Na rozdíl od vším všenky nesají krev, ale živí se odumřelými buňkami kůže. Jedná se o častý problém, se kterým se majitelé hlodavců musí potýkat, ale nemusíte se bát, nejedná se o nic vážného. Ač je jejich nalezení v kožíšku mazlíčka nepříjemné, nehrozí králíčkovi ani morčátku, u kterých je tento parazit často k nalezení, žádné nebezpečí. Potěšující je také fakt, že všenky nejsou přenosné na člověka ani na jiné domácí mazlíčky. Všenky si zvířátko může přinést už ze zverimexu, proto je lepší pořizovat chlupatého mazlíčka od slušného chovatele.

Na vymýcení všenek lze použít nejrůznější speciální šampony a spreje, ale vždy je lepší navštívit veterinárního lékaře, který může mazlíčkovi aplikovat účinné látky prostřednictvím kapek nebo injekčně. Po ošetření zvířete je třeba zaměřit se i na jeho obydlí, vyměnit podestýlku, vyčistit klec, popřípadě i domeček a hračky.

Dermatofytóza

Plísně u hlodavců bývají znatelné již na první pohled, kdy jsou znatelné šupinky kůže, zarudnutí a řídnutí srsti zejména v oblastech hlavy a končetin, občas může postupovat i dál po hřbetu, u činčil se objevuje i na ocásku. Dermatofytóza může postihnout různé hlodavce, nejčastěji se však objevuje u morčátek, které mají i odlišné doprovodné příznaky, jako je například svědění kůže. I u králíků se jedná o poněkud časté onemocnění, které lze poznat díky nažloutlým šupinkám v srsti.

Plísně se dá zbavit speciálními koupelemi nebo mastmi proti plísním, efektivní léčbu vám nejlépe poradí veterinář po diagnostikování problému.

Dravčíci

Dravčík je roztoč, který znepříjemňuje život zejména králíkům. Živí se jak šupinkami kůže, tak i krví. Dravčíci jsou velice snadno přenositelní, a tak se jimi může nakazit celá domácnost. Příznaky nejsou nijak zřetelné, což je nepraktické z toho důvodu, že než si jich v srsti mazlíčka všimnete, stihne se tento parazit přesunout na ostatní oběti. Snadno se udržují i v okolí, a tak je potřeba zaměřit se na úklid všech prostor, kde se zvíře nachází. Zbavit se jich dá tedy insekticidními přípravky, které jsou určeny k tomu použití.

Prevence

Zvířátku často prohlížejte srst a kůži. Pravidelnou kontrolou budete mít přehled o jejich kondici a případné nevítané návštěvníky nebo onemocnění můžete v počátku efektivně řešit. Na prvním místě je návštěva lékaře, který diagnostikuje problém a doporučí vhodnou léčbu. Ochránit můžete zvíře i očkováním nebo aplikací pipety dle rad veterináře. Nezapomínejte udržovat zvíře i jeho prostředí v čistotě a pravidelně vyměňovat podestýlku.

Autor článku: Lenka Šmídová