Zdraví, 18. 3. 2020

Foto: Shutterstock

V médiích se začínají objevovat první případy, kdy se lidé rozhodli zbavit svých pejsků či kočiček v panice, že je zvířata mohou nakazit novým koronavirem. Odborníci ale upozorňují, že pro taková opatření neexistuje podložený důvod.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jak je to vlastně s přenosem nového koronaviru na mazlíčky a z nich na člověka?

Není virus jako virus

Určitě jste také zaznamenali články o tom, jak byl například u kočky zjištěn koronavirus. Ovšem to není žádné převratné zjištění – kočky mají koronaviry zcela běžně, ovšem nejedná se o nový druh, který se v současnosti šíří mezi lidmi. Koronavirů totiž existuje spousta, nejen ten, který dnes způsobuje onemocnění COVID-19. A co je důležité, kočka ani pes na vás koronavirus přenést nemohou.

Však i Státní veterinární správa vydala prohlášení, podle něhož „neexistuje žádný důkaz o tom, že by se zájmová či hospodářská zvířata uplatňovala v šíření viru“. Laicky řečeno – není jediný důvod, proč se pejsků a kočiček zbavovat, vyhazovat je na ulici, opouštět je nebo je vozit do útulků!

Také Státní zdravotní ústav na svých oficiálních stránkách upozorňuje, že „v současnosti nejsou známy informace, že by domácí zvířata, jako jsou psi a kočky, mohla být infikovaná novým koronavirem“.

Jak venčit

V současnosti se vzhledem k bezpečnostním opatřením množí také obavy majitelů psů, zda mohou své miláčky venčit. Odpověď je jednoduchá – mohou. Ovšem tak jako to platí pro jiné důvody k pohybu venku, měli by mimo své obydlí s pejskem strávit jen minimum času, ústa a nos chránit rouškou nebo šátkem, nepouštět se do hovorů s dalšími pejskaři a po návratu z venčení by měli kromě svých rukou pečlivě umýt i tlapky svého psího miláčka (a pak opět umýt ruce sobě).

Venčit pejska můžete, i pokud máte nařízenou karanténu, nicméně snažte se dodržovat všechna možná bezpečnostní opatření, abyste neohrozili případnou nákazou lidi ze svého okolí.

Pro lepší život

Obavy kolem koronaviru zaměstnávají v současné době myšlenky snad většiny z nás. Každý máme ve své blízkosti někoho, kdo může patřit v případě nákazy do skupiny ohrožené vážnějším průběhem infekce, máme obavy o rodinu, o práci… Není proto divu, že spousta z nás je ve stresu více než jindy.

Nicméně domácí mazlíčci nás dokáží v takových chvílích povzbudit a podržet. Však je prokázáno, že soužití s nimi vede k menší míře stresu a úzkostí. A to se nejen v této vypjaté době rozhodně hodí…

Autor článku: Lenka Šmídová