Zdraví, 24. 12. 2021

Foto: Shutterstock

Tak jako každý rok, i letos se Vánoce neobejdou bez vánočního cukroví, krásně nazdobeného stromečku, bramborového salátu, tip top uklizeného domova. Jenže pokud máte psa a chcete mu dopřát taky kousek té výjimečné vánoční pohody, udělejte to jinak než smaženým kaprem a kouskem vanilkového rohlíčku. Máme pro vás pár tipů, díky kterým si ty letošní Vánoce užijete společně na maximum.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pejskaři se jistě shodnou, že trávit Vánoce s mazlíčkem není jen radost, ale mnohdy i velká starost. Oči musíte mít na stopkách, aby vám nic neuniklo. Nikdy totiž nevíte, zda zblajzne cukroví ze stolu, vylepší vánoční stromeček anebo ho někdo bude vykrmovat od stolu smaženým kaprem.

Není cukroví jako cukroví

Kdo by odolal tomu nejsmutnějšímu pohledu na světě?  V zájmu zachování zdraví vašeho chlupáče si odpusťte odměňování pejska rumovou kuličkou anebo lineckým srdíčkem, Místo toho mu upečte vlastní cukroví.

Na cukroví byste se měli snažit i dohlédnout, aby se nestalo, že vám záhadně zmizí ze stolu a pes bude mít pak bolení břicha a strávíte svátky na veterině.

Kosti nejsou pro psy

Už se jistě těšíte na pohodu u štědrovečerní tabule. Koledy hrají, celá rodina u jednoho stolu a jen klid a pohoda.  Aby to tak doopravdy bylo po celý večer, měli byste se vyvarovat krmení psa od stolu. Zapomenou byste měli i na smaženou rybu, která může v trávicím traktu psa udělat pěknou neplechu.

„Na místo lidského jídla chlupáčovi naservírujte konzervy s vysokým obsahem bílkovin, minerálů a důležitých látek,“ radí odborník na výživu psů Martin Pučálka. Přípravou přímo krmení pro psy ušetříte čas a vánoční pohoda bude zachována.

Ozdoby jako nebezpečné lákadlo

Vánoční stromeček, světýlka, ozdoby a zapálené svíčky mohou být pro psa velkým lákadlem.  A to hlavně v případě, že s vámi tráví teprve první Vánoce. Neměli byste chlupáče nechávat bez dozoru v místnosti se zapálenými svíčkami, ale i stromečkem a ozdobami. Může totiž nadělat spoustu škody, a kromě toho si může i ublížit. Dbejte proto na bezpečnost jeho i domova.

Pozor na konec roku

Období okolo Vánoc a oslav příchodu nového roku je spojeno s hlukem z rachejtlí.  Pro psa je tohle období velmi stresující a zátěžové. Proto když venčíte měl by pes mít na obojku, kšírech či oblečku vaše kontaktní údaje. Postačí zpravidla aktuální telefon a případně i adresa.

To vše si můžete nechat vyrýt na známku, kterou přiděláte na obojek a kšíry. Druhou variantou je objednat si kšíry či obojek přímo na míru i s uvedením kontaktu. Takové „oznámkování“ pejska se vám vyplatí i v průběhu celého roku, kdy se může zaběhnout anebo ztratit.

Štítky: psi , vánoce

Autor článku: Lenka Šmídová