Zdraví, 26. 6. 2024

Foto: Jaromir Chalabala / Shutterstock

Letní vedra jsou náročná nejen pro lidi, ale také pro pejsky. Musíme být ostražití, aby se nepřehřáli nebo si nepřivodili zažívací potíže při pití zkažené vody. Nebo aby se jim například z vedra nezkazilo krmivo.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Na ledovou vodu zapomeňte

Psi na rozdíl od lidí nemají tolik potních žláz. Většinu z nich mají pouze v oblastech pacek. Psi se tak ve velkých vedrech nebo při vyšší fyzické aktivitě ochlazují hlavně zrychleným dýcháním a za pomoci jazyka. Vyvarujte se proto v horkých dnech velké aktivity pejska a nenechávejte ho na místech, kde není stín.

Důležitý je i celodenní přísun tekutin. Ideální je, aby za den vypil 50 ml vody na každé kilo váhy pejska. Vodu mu nedávejte nikdy příliš ledovou. Pes z ní může nehezky nastydnout. Pitný režim můžete zlepšit i tím, že granule namočíte do vody,“ upřesňuje pro MůjChlupáč.cz odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Noste vždy při sobě také i cestovní misku s vodou, především pokud budete v přírodě, kde mají pejsci tendencí pít z rybníků a kaluží. Tam na ně totiž číhá riziko otravy sinicemi, což může být velmi nebezpečné. Pozor si dejte i na koupání v moři. Slaná voda může pejskovi způsobit zažívací potíže, problémy s ledvinami, a navíc silně dehydratuje.

Jak poznat přehřátí

Pokud se pes v létě přehřeje, poznáte to podle toho, že se mu bude obtížněji dýchat a může být malátný. Dejte ho na chladné místo. Nejlépe někam do stínu, kde jsou na zemi kachličky či ho položte na vlhký hadr. Psa ochlazujte postupně. Rozhodně ho nedávejte pod ledovou sprchu.

Hlídejte krmivo

Další věcí, kterou byste ve vedrech měli sledovat, je krmení. V létě při venčení pejska více kontrolujte. Především pokud si bude běhat kolem odpadkových košů či laviček. Zde může být spousta odhozeného jídla.

V letních měsících se pak potraviny rychle kazí. A po pozření může mít pejsek nehezké zažívací potíže.  Zkazit se ale může i krmivo. Přidáváte-li ke granulím například konzervu a pejsek vše nesní, krmivo se může v misce rychle zkazit.  Máte-li otevřené pytle s krmivy, tak je neskladujte v místnostech, kde je více než 25 stupňů, což granulím nesvědčí. Otevřené konzervy skladujte v ledničce,“ říká Jiří Švihálek.

Jiří Švihálek je odborník na výživu psů a zakladatel české značky krmiv

Autor článku: Lenka Šmídová