Zdraví, 8. 10. 2021

Foto: iStockphoto.com

Nejrůznější potravinové alergie nebo intolerance se dnes už netýkají pouze lidí, ale i domácích mazlíčků. Stejně jako u člověka, je i u kočky jejich řešení během na dlouhou trať a je potřeba k péči o kočku a jejímu stravování přistupovat maximálně svědomitě a zodpovědně. Základem úspěchu je však potravinovou alergii včas odhalit.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Projevy potravinové alergie u koček

Potravinová alergie koček se nejčastěji projeví svěděním a následným nadměrným drbáním. V rozvinutější fázi se může přidat i zánět kůže, popřípadě uší. Někdy se ale také alergie na potravu nebo její určitou složku může projevit i zvracením či průjmem.

Mezi vyvrácené mýty dnes už patří domněnky, že potravinová alergie postihuje jen mladé kočky nebo vzniká pouze při přechodu na nový typ stravy. Alergie na stravu se totiž u koček mohou projevit kdykoli během jejich života. Tedy jak u kotěte, tak u mladé či starší kočky, která je roky krmena stejně. V řadě případů skutečně k potravinové alergii dochází při přechodu na nový druh krmiva, například granulí, ale není to jediný spouštěč.

Nejčastější kočičí alergeny ve stravě

Mezi nejčastější kočičí alergeny v suchých krmivech patří obiloviny. Dnes již většina kvalitních granulí ve svém složení obiloviny nemá. Obiloviny jako takové škodlivé nejsou, ale některé kočky mohou trpět alergií na lepek, který je obsažen například v pšenici či jiných obilovinách. Při výběru bychom měli volit krmiva označená grain free, tedy krmiva neobsahující potenciální alergen lepek, který by mohl způsobit vašemu domácímu mazlíčkovi problémy.

Velmi rozšířená je u koček také alergie na laktózu. Správně bychom neměli kočkám podávat kravské mléko, protože jejich citlivé zažívání není na jeho strávení stavěno. Často způsobuje alergie nebo průjmy, ze kterých se později může alergie rozvinout. Pokud chceme kočkám mléko dopřát, měli bychom volit mléka určená speciálně pro ně, a to ještě navíc v jejich juniorském věku, tedy do jednoho roku života.

Mezi další potencionální alergeny může patřit vepřové maso, jehněčí, ale i oves, droždí nebo vejce. Do stravování koček pak rozhodně nepatří jakékoli zbytky lidské stravy, výrazně kořeněné maso a další pochutiny, kterými můžeme svým mazlíčkům způsobit závažné potíže.

Jak léčit kočičí potravinovou alergii

Při řešení kočičí potravinové alergie bychom se měli v první řadě svěřit do rukou veterináře a nechat si doporučit správný typ stravování pro kočku. Někdy stačí jen určit alergen a vědět, jaké složce se v potravě vyhnout. V takovém případě není kočka potravinovou alergií téměř nijak limitována.

V náročnějších případech je nutné přejít na hypoalergenní krmiva. Jejich volbu bychom ale vždy měli nechat na veterináři a jeho doporučení a rozhodně se nesnažit zbytečně šetřit a hledat levnější varianty. Riskovali bychom tak zdraví a celkovou kondici našeho domácího mazlíčka.

Rozhodně se nevyplácí experimentovat a řídit se podle návodů a názorů na nejrůznějších fórech a v internetových diskuzích o kočkách.

Kvalitní krmiva jako nejlepší prevence

Základem všeho je prevence, péče o kočku a zodpovědný přístup. Alfou a omegou zdraví a vitality vaší kočky je kvalitní strava. Produkty Shelma jsou prémiová krmiva poskytující přirozenou a kvalitní stravu s vysokým obsahem živočišných proteinů, bez obsahu obilovin a dalších potenciálních alergenů. Velkým plusem je také obsah zdraví prospěšných ingrediencí, jako například spiruliny, rakytníku nebo brusinek pro zlepšení přirozené obranyschopnosti či omega 3 a 6 mastných kyselin v optimálním poměru pro lesklou kůži a zdravou srst.

Štítky: kočky

Autor článku: Redakce