Proč psi chrápou a kdy je na čase to začít řešit

Zdraví, 22. 3. 2021

Foto: Shutterstock

Zdřímnete si se svým psím přítelem a najednou slyšíte chrápání. Možná si myslíte, že je to roztomilé nebo že vás mazlíček prostě jen tvrdě usnul. Ať tak či onak, chrápání může v některých případech značit zdravotní problém. Víte, proč chrápe zrovna váš pes?

Chrápání je zvuk, který můře vznikat během spánku vibracemi volné tkáně v horních dýchacích cestách. Chrápání u psů může být normální, ale v některých případech může znamenat zdravotní problém. Existuje hned několik důvodů, které mohou způsobit, že vaši psi chrápou. Níže uvádíme některé z nejčastějších příčin.

Krátkolebá plemena

Zařazení mezi krátkolebá neboli brachycefalická plemena se určuje podle cefalického (lebečního) indexu. Mezi taková plemena patří například mopslíci, buldoci, bostonští teriéři, pekingští psi a boxeři. Krátkolebá plemena mají zkrácené nosní dutiny a z tohoto důvodu se u nich často objevují problémy s dýcháním, včetně chrápání.

Nadváha

Psi s nadváhou mají vyšší tendenci k chrápání kvůli nadměrnému ukládání tuku v tkáních obklopujících horní dýchací cesty. V tomto případě zvažte úpravu jídelníčku a zařaďte více pohybu. Případně se poraďte o správném postupu s veterinářem.

Poloha ve spánku

Je to podobné jako u lidí – zkrátka jsou polohy, které jsou pro chrápání jako stvořené a naopak. Psi mohou spát v nejneuvěřitelnějších pozicích a někdy tyto nepříjemné polohy mohou způsobit, že váš pes chrápe. V takovém případě by se mělo jednat spíše o výjimečné chvilky, a když váš pes změní polohu mělo by chrápání přestat.

Respirační problémy

Respirační onemocnění včetně bakteriální nebo plísňové infekce, alergie a astmatu mohou často způsobit chrápání. Dalšími příznaky infekce dýchacích cest jsou výtok z očí a nosu, kýchání, kašel a snížená aktivita a chuť k jídlu. Tady už je opravdu na čase, aby pejska viděl veterinář.

Přítomnost cizích předmětů

Cizí předměty v zadní části úst nebo nosu mohou vyvolat chrápání, kašel a celkový neklid psa. Pokud máte podezření, že váš pes něco vdechl, okamžitě vyhledejte veterináře. Předmět by mohl postoupit níže a zvíře by se mohlo začít dusit.

Zubní problémy

Chrápání může být dokonce předzvěstí i zubních onemocnění. Příčinou může být zubní absces i jakýkoli nevhodný růst. Pokud se ke chrápání přidá i odmítání jídla, je zřejmé, že problém může být v tlamičce. Raději se objednejte k veterináři, ať včas může zjistit příčinu. Zubní absces dokáže pořádně potrápit – a nejen nás dvounožce.

Kdy je na čase vyhledat pomoc?

Ano, chrápání může být normální. Pokud je ale u vašeho čtyřnohého miláčka doprovázeno dalšími fyzickými změnami nebo změnami chování, je nejlepší kontrola u veterináře.

Kdy byste měli zakročit? Pokud si všimnete, že váš pes náhle začal chrápat, chrápání je hlasitější nebo váš pes zažívá i další příznaky, jako je kýchání, kašel a změny chuti k jídlu nebo v chování, měli byste se obrátit na svého veterináře. Pokud si někdy všimnete, že váš pes sípá a má potíže s dýcháním, veterináře kontaktujte okamžitě.


Zobrazit diskuzi ke článku