Zdraví, 29. 7. 2020

Foto: Shutterstock

Vozit zvíře v autě se stalo součástí života snad každého majitele psů. Bohužel se ale mezi námi stále ještě najdou desítky nezodpovědných jedinců, kteří zvířeti v uzavřeném prostoru způsobí těžké poškození organismu nebo dokonce smrt.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Stačí pouhých pár minut a vnitřní prostor zaparkovaného auta se (i přes otevřená okénka) stává životu nebezpečnou výhní! Kolabují i lidé, o psech nemluvě. U zvířat je to o to horší, že jde o bytosti zcela odkázané na rozumové schopnosti lidí. Závislé svými životy na tom, že dospělý, svéprávný člověk bude domýšlet možná rizika a ochrání tvory, které přijal do své domácnosti.

Utrpení v plechové kleci

A protože se právě prožíváme období tropických dnů, musím jako chovatel apelovat na všechny majitele psů, aby nenechávali žádného tvora samotného v zaparkovaném autě ani jedinou minutu! Nikdy totiž nevíme, co všechno se může stát, co z pouhých pár minut nepřítomnosti udělá celou věčnost. Stačí jen potkat bývalého spolužáka nebo známého a zapovídat se s ním.

Ovšem měli bychom si uvědomit také to, že i zcela zdravého člověka může kdykoliv a kdekoliv postihnout infarkt, mozková příhoda, epileptický záchvat a podobné zdravotní těžkosti, při kterých ho odveze záchranka, ale v tu chvíli se o opuštěném zvířeti v autě na parkovišti nikdo nedozví. Zvíře se pak v krutých bolestech v plechové peci doslova usmaží.

Myslete na čtyřnohé přátele

Apeluji proto, aby také ostatní lidé nepodléhali lhostejnosti, pozorněji se dívali kolem sebe a včas přivolali policii, pokud uvidí v zaparkovaném vozu zvíře nebo dokonce dítě! Bez ohledu na to, jestli jeví známky zdravotních obtíží nebo ne. Na tomto místě musím připomenout, že od letošního června se zpřísnily tresty za týrání zvířat. Nebudu se tady ohánět paragrafy a trestními sazbami, to si jistě každý umí dohledat sám. Jde mi spíš o to, aby se stalo samozřejmostí, že při delším převozu psa v autě na dovolené budou majitelé zcela automaticky myslet i na potřeby čtyřnohých přátel člověka.

Kromě toho, že ho za žádného počasí NIKDY nenecháme zavřeného v autě, je žádoucí, abychom mu při cestování autem dopřáli i pravidelný pohyb a osvěžení. Bez ohledu na své pohodlí a spěch bychom měli každé dvě až tři hodiny udělat přestávku v jízdě, pustit psa z vozu, aby se proběhl a vyvenčil, a také mu poskytnout to nejdůležitější: dát mu napít.

Autor: RNDr. Evžen Korec, CSc., ředitel ZOO Tábor, předseda Cane Corso klubu ČR

Autor článku: Evžen Korec