Zdraví, 10. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Zvířata bohužel neumí mluvit, aby nám řekla, co je trápí. Je tedy na nás zjistit, co se skrývá za příznaky, které na čtyřnohém miláčkovi pozorujeme. Co může být psovi, který kašle?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Není kašel jako kašel

Každý pes může někdy za život kašlat, a to z mnoha důvodů. Může jít například o podráždění, psincový kašel, chronickou bronchitidu nebo třeba zaseknutou kost v krku. Pokud ovšem pes pokašlává dlouhodobě, může jí o závažnější problém, než jen chvilkovou „psí chřipku“. V každém případě bychom se měli co nejdříve obrátit na veterinárního lékaře, abychom s přesností zjistili, co našeho chlupáče trápí a jak mu pomoci. Včasnou léčbou lze předejít zhoršení.

Kašel a srdce

Jak již bylo řečeno, kašel může být příznakem velice vážné choroby. Jedním takovým je právě srdeční onemocnění, které psa omezuje při běžných činnostech a bez vhodné léčby jej může stát i život v důsledku srdečního selhání. Jak jej rozpoznat?

Degenerativní onemocnění chlopní

Tímto srdečním onemocněním trpí zejména malá plemena psů, která k němu mají genetickou predispozici, tedy předpoklad, že je dědičné. Často se jedná o plemena jako kavalír king charles španěl, jezevčík, pudl, ale i někteří teriéři do této skupiny spadají. Postihuje pejsky ve vyšším věku a projevuje se zhoršeným dýcháním, dušností a zakašláváním se při větší fyzické námaze nebo i psychickém vzrušení, neklidným spánkem doprovázeným suchým dráždivým kašlem, v horších případech i kolapsy a mdlobami.

Dilatační kardiomyopatie

Na rozdíl od degenerativního onemocnění chlopní se dilatační kardiomyopatie týká převážně velkých psů, jakými jsou například vlkodavové, dogy a dobrmani, ale také boxeři. Tato plemena mají zároveň také dědičné předpoklady, že se u nich zmiňované onemocnění projeví. Dilatační kardiomyopatie je onemocnění svaloviny srdce za přítomnosti šelesti a arytmie. Příznaky bývají těžko rozpoznatelné a rozložené v dlouhodobém měřítku. Jedná se zejména o apatii a rychlé unavení, v horším případě i kašel a otoky, většinou však přichází nečekaný kolaps bez předešlých signálů.

Co pejskovi prospěje

Ať už váš chlupáč trpí nějakým srdečním onemocněním či nikoli, nezapomínejte dbát na jeho zdraví a správnou životosprávu. Pejska v horkém počasí nepřetěžujte a nevystavujte ho zbytečnému stresu. Pes by měl být v kondici, každé kilo navíc mu jen a jen škodí. Lněný či konopný olej pro psy s CBD je dobrý nejen na srst, ale také se doporučuje k prevenci srdečního onemocnění.

Pokud máte jakékoli obavy ohledně zdraví vašeho čtyřnohého mazlíčka, neváhejte se obrátit na specialistu.

Autor článku: Lenka Šmídová