Zdraví, 19. 11. 2022

Foto: Shutterstock

U psů je celkem běžné, že nevoní jako čerstvě vyprané prádlo, ale mají svůj specifický pach. Dejte si ale pozor, pokud cítíte například z tlamy nebo uší silnější zápach, než je obvyklé.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Může to být příznakem i různých onemocnění, jako je ušní infekce, vážná paradentóza nebo ledvinové a jaterní poruchy.

Zápach z tlamy

Nepříjemný zápach z tlamy je častým problémem většiny dospělých psů. Ten je mnohdy zapříčiněn špatnou zubní hygienou, která může přejít až v bolestivý zánět dásní či vypadávání zubů. Varovnými signály u psa jsou nateklé až krvavé dásně, žlutohnědý povlak na zubech, potíže během kousání a zkažený dech.

Nejvíce na zubní problémy trpí malá a střední psí plemena. Dobrou domácí péčí o psí chrup předejdete nepříjemnému odstraňování zubního kamene pod narkózou u veterináře. Samotné čištění ale již zubní kámen neodstraní, působí hlavně preventivně, takže pokud již pejsek trpí na zánět dásní či zubní kámen, je nutné ho co nejdříve odstranit ultrazvukem u specialisty. Vhodnou prevencí proti nemocem dásní a zubů je jejich pravidelné čištění speciálním kartáčkem a podávání funkčních dentálních pamlsků.

Dodržujete-li u psa zubní hygienu a zápach i tak přetrvává, tak je na místě navštívit veterináře, protože nepříjemný odér z tlamy psa může být i předzvěst závažných nemocí, jako jsou onemocnění vnitřních orgánů (žaludku, ledvin či jater).

Nadýmání

Flatulencí neboli nadýmáním trpí občas každý pes. Ta v častých případech vzniká, když zvíře příliš rychle konzumuje svoji potravu. Pokud váš pes hltá, tak mu podávejte jídlo několikrát denně, aby neměl potřebu vše rychle hladově sníst. Optimální je dávat psům přiměřenou velikost granulí, raději trochu menší, která je lepší pro dobré zažívání. Čím menší kus potravy pes tráví, tím lépe je potrava trávena. Problémy s nadýmáním často znamenají, že vybrané krmivo vašemu psovi nevyhovuje, a proto je dobré se zamyslet nad jeho změnou.

Časté nadýmání může také značit přítomnost parazitů ve střevech. V tomto případě se doporučuje odčervení pejska. Ve vážných případech může nadýmání značit i velice nebezpečnou torzi žaludku.

Infekce v uších

Vnitřní ušní infekce se u psů projevuje především v letním období. Často mohou být také alergickou reakcí na špatné krmivo. Častým příznakem je také nepříjemný zápach z uší. Vnější bakteriální ušní zánět se pak může projevovat i nepřirozeným kýváním hlavy zvířete. Aby k zánětům nedocházelo, je dobré uši preventivně čistit. Rozhodně ale k čistění nepoužívejte vatové tyčinky. Ty mohou pejskovi spíše ublížit. Ideální jsou speciální kapky do uší (nejlépe na přírodní bázi). Dlouhodobé neléčené záněty uší mohou u psa vést až k postupné ztrátě sluchu.

Autorský článek

Štítky: psí zdraví

Autor článku: Lenka Šmídová