Zdraví, 13. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Nejen lidský, ale i psí chrup vyžaduje pravidelnou péči a kontrolu. Majitelé často zapomínají svým psům zuby kontrolovat a diví se, proč se z jejich tlamy line nevábný zápach. To může znamenat i vážné zdravotní komplikace. Jak tomu předejít a jak se správně starat o zuby našeho psího kamaráda?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Čištění zubů

Ač to může znít podivně, čištění zubů je i u psů hlavním krokem ke zdravému chrupu. Nemusí jít nutně o čištění za použití zubního kartáčku, ale i to má svá pozitiva a někdy je takováto péče nejefektivnějším řešením. Psi si zuby přirozeně čistí kousáním, žvýkáním a okusováním. Pokud jsou však dlouhodobě krmeni měkkou potravou a nemají možnost nic okusovat, začne se jim na zubech tvořit zubní kámen. Ten vznikne ze zubního plaku tím, že zmineralizuje. Pokud včas nezastavíme jeho tvorbu a neodstraníme jej, může zubní kámen vést až k zánětu dásní, postupnému vypadávání zubů i ke zhoršení celkového zdravotního stavu psa.

Kosti, paroží, pamlsky

Aby si pes čistil zuby přirozeným obrušováním, je třeba zařadit do jeho jídelníčku i tvrdší potraviny. Efektivní a mezi pejsky oblíbené je okusování syrové kosti větší velikosti, tedy kosti vepřové či hovězí. Je velice důležité, aby kost nebyla vařená, především pokud je menší nebo se jedná o kost drůbeží. Vařená kost se totiž může tříštit a způsobit tak psovi vážné zdravotní komplikace. Kus polknuté ostré kosti může psa i ohrozit na životě.

Mezi pejskaři začíná být čím dál více oblíbené pořízení přírodního okusu – parohu. Může jít o paroh srnčí nebo dančí. Paroh je krom čištění zubů dobrý i díky obsahu minerálů. Pokud pořídíte vhodnou velikost pro svého psa, nemusíte se bát, že by mu paroh nějak ublížil. Parohy se totiž netříští ani nedrolí, pouze přirozeně ubývají mechanickým opotřebením. Zvolit můžete i speciální dřevěný špalík, který pomáhá udržovat psí zoubky zdravé.

Za pamlsek, kterým si pes vyčistí zuby, lze považovat například sušené vepřové ucho, hovězí tracheu nebo býkovec. I když tyto pochoutky lidem příliš nevoní, pejskovi nejen čistí chrup, ale zajišťují i správné fungování střevní mikroflóry. Existují i speciální pamlsky pro psy na zuby, které také napomáhají eliminaci výskytu zubního kamene.

Zubní pasta a kartáček

Čištěním zubů speciálním kartáčkem a zubní pastou docílíte překvapivých výsledků. Tato péče však musí být velice častá a pravidelná, ale v mnoha případech se vyplatí. Důležité je používat pastu určenou pro psy, ta lidská není pro psa vůbec vhodná a mohla by mu ublížit.

Řasy a bylinky

Proti zubnímu kameni se dá bojovat i za pomoci různých mořských či sladkovodních řas nebo bylinek. Mezi takové patří například mořská řasa kelpa nebo sladkovodní řasa spirulina. Obě tyto řasy přirozeně potlačují vznik zubního kamene a zápach z tlamy. Mají i blahodárný vliv na dásně. Stejně tak jsou prospěšné i některé bylinky v podobě esencí či olejů. V některých případech za použití těchto přípravků zubní kámen změkne a dá se snadno mechanicky odstranit, mnohdy jej stačí seškrábnout nehtem. Nikdy bychom jej však neměli odstraňovat hrubě za použití větší síly či nástrojů, které by mohly psa zranit.

Odstranění kamene

Kámen lze odstranit mechanicky nebo ultrazvukem. Veterinární lékař takto zbaví pejska zubního kamene během uspání. Jedná se o velice rychlý a efektivní zákrok, který pejskovi může i zachránit celý chrup.

Každému pejskovi se zubní plak a kámen tvoří jinak. Záleží především na krmení, věku a zdravotnímu stavu zvířete. Vždy je lepší tvorbě zubního kamene předejít čištěním a pravidelnou péčí o chrup. Nesmíme také zapomínat na pravidelné prohlídky chrupu u veterináře, který nám může dát cenné rady, jak o zuby psa správně pečovat.

Autor článku: Andrea Veselá

New title