Zdraví, 19. 4. 2024

Foto: Lifesummerlin / Shutterstock

Většina lidí odstraňuje rizikové předměty v domácnosti s příchodem dětí. Ovšem obdobná opatření se vyplatí udělat i v případě, že si pořizujete pejska či kočičku.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Zabezpečit ostré předměty či kabely napadne každého, uklidit čisticí prostředky jistě také. Ale napadlo by vás, že i vaše pokojové rostliny potřebují „prověrku“?

Některé oblíbené „pokojovky“ totiž představují pro vašeho mazlíčka poměrně vážné riziko otravy. Tady totiž neplatí, že není-li rostlina jedovatá pro člověka, je bezpečná pro psy a kočky. Dokonce i některé léčivky mohou být pro zvíře nebezpečné. Na které si dát pozor především?

Aloe

Aloe vera

Tato léčivka, kterou seženete v mnoha podobách a velikostech (záleží na odrůdě), patří k velmi oblíbeným. Nejenže nevyžaduje žádnou zvláštní péči, ale navíc dokáže zklidnit popáleniny a podporovat hojení drobných zranění. Ovšem váš pes či vaše kočka by si na ní pochutnávat neměli. Je pro ně totiž jedovatá.

Lilie

Lilie

Ať už je dostanete v pugétu ve váze nebo v květináči, raději lilie odstraňte z dosahu zvědavých tlamiček. Jsou nebezpečné především pro kočky, pro něž představují skutečné nebezpečí, ale ani psi by ji neměli posvačit.

Asparagus sprengeri

Asparagus

Jeden z mnoha druhů asparágů je oblíbený pro své husté, sytě zelené lístky a také nenáročnost na pěstování. Ovšem pokud jej máte jen tak postavený na okně či stole, raději jej přesuňte do „závěsu“ (vypadá skvěle) na místo, kam na něj nedosáhne ani pes, ani kočka. Pro obě zvířata je totiž jedovatý.

Tchynin jazyk

Tchynin jazyk

Tuhle „pokojovku“ jen tak nezničíte. Ovšem pokud si na ní pochutná váš zvířecí miláček, může si odnést nepěkné následky – a týká se to jak psů, tak koček. Naštěstí tahle rostlina nevyžaduje ani příliš světla, a tak jí nebude vadit, pokud ji odklidíte někam mimo dosah.

Begonie

Begonie

Ať už vás zaujaly druhy s velkými barevnými květy nebo výraznými tmavými listy, pokud si pořizujete domů mazlíčka v podobě psa nebo kočky, raději begonie někam odkliďte. Pro obě zvířata jsou totiž jedovaté.

Strelicie

Strelicie

Jen málokdo by odolal jejich nádherným, výrazným květům. Když k tomu přidáte fakt, že kolem strelicií nemusíte neustále poskakovat s konvicí vody, je jasné, že tyhle krásky našly svůj domov v mnoha domácnostech. Ovšem dejte pozor, aby se nezalíbila vaší kočce či psovi. Nemuselo by to dobře dopadnout…

Břečťan popínavý

Břečťan popínavý

Dříve jsme byli zvyklí vídat tuhle rostlinu na fasádách domů, ovšem dnes se přesunul hlavně do interiérů. Je totiž prokázáno, že tahle rostlina dokáže čistit vzduch. Ovšem pro psy i kočky je silně jedovatá, tak na to pamatujte!

Kaládium

Kaládium

Tahle rostlina dokáže být opravdovou dominantou v každém prostoru. Má výrazné listy, které mohou mít barevnou kresbu a které prostě jen tak nepřehlédnete. Bohužel ji nemusejí přehlédnout ani vaši mazlíčci, což se jim může stát osudné. Kaládium je totiž toxické pro psy i kočky.

Šanta kočičí

Šanta kočičí

Říkáte si, že když máte kočku, zasadíte jí šantu, aby si užila nějakou tu zábavu? Pak raději opatrně – čerstvá šanta totiž může u koček způsobit průjmy a zvracení. Navíc u některých dokáže tahle rostlina tak výrazně ovlivnit nervový systém, že hrozí vysoké nebezpečí zranění. Šantu proto kočce raději „dávkujte“ a nikdy ji nenechávejte bez dozoru.

Další info: ASPCA Animal Poison Control Center: Poisonous Plants; 17 Plants Poisonous to Pets

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock