Rýmu u kočky nepodceňujte, může být nebezpečná

Zdraví, 7. 3. 2021

Foto: Shutterstock

Nejen my, lidé, ale i zvířata mohou trpět na všemi známou nemoc – rýmou. Neplatí však, že se jedná o stejné onemocnění, jakým někdy trpí každý z nás. Kočičí rýma má totiž jiný průběh a mnoho příčin vzniku, pro koťata a nemocné kočky může být na první pohled banální nemoc velice nebezpečná.

Když kočka kýchá

Kýchání je jedním z prvních indikátorů toho, že je kočička nemocná. S přicházející rýmou se pojí i výtok z nosu a očí, zánět spojivek, nadměrné slinění a nechutenství. Kočička může být i nezvykle unavená, apatická a může mít zvýšenou teplotu. Při zaznamenání těchto příznaků bychom s naší malou šelmou měli navštívit veterinárního lékaře a omezit kontakt chlupatého pacienta s ostatními domácími mazlíčky. Při potvrzení infekční rýmy by měla tato doba odloučení od zvířecích kamarádů trvat až 3 týdny, aby nedošlo k přenosu.

Kočka

Virus, nebo bakterie?

Kočičí rýma může mít původ buď virový, nebo bakteriální. Mezi bakteriální onemocnění patří chlamydióza a mykoplazmóza, virová onemocnění se nazývají kaliciviróza a herpesvirus. I když se na první pohled může zdát, že nemoc virového původu může být nebezpečná i pro lidi, není tomu tak. Kaliciviróza a kočičí herpesvirus není na člověka přenosný.

Jak kočičce pomoci?

V první řadě je nutné navštívit zvířecího doktora, aby kočku vyšetřil a předepsal vhodná léčiva. Rozhodně kočičce nepodávejte léky lidské! Jejich požití by ji mohlo stát život. Kromě podávání antibiotik a podpůrných přípravků je potřeba kočičku udržovat v klidu, teple a čistit oči a čumák od vytékajících sekretů, hlenů, popřípadě hnisu.

Kočka nemoc

Při neduzích se z kočičky rázem stává uzlíček neštěstí, co odpočívá v rohu a na plnou misku nemá ani pomyšlení. Z toho důvodu je na nás, abychom do kočičky dostali potřebné živiny a dostatek pitné vody. Mlsný jazýček je potřeba nalákat na obzvlášť dobré a voňavé kočičí dobroty, šťavnaté kapsičky, konzervy nebo masíčko. Pokud ani v tomto případě nechce kočička přijímat potravu, musíme přistoupit ke krmení rukou nebo stříkačkou přímo do tlamy. Příliš vysílená, hladová a dehydratovaná kočka vyžaduje pomoc veterinárního lékaře v podobě sondy nebo infuzí.

Prevence? Očkování!

Efektivní prevence spočívá ve vakcinaci, tedy očkování, které je vhodné absolvovat již v raném věku kotěte, a to kolem 8. týdne. Po této první kombinované vakcíně je potřeba ještě přeočkování po třech až čtyřech týdnech.

Kočka lékař

Dospělá kočka by dále měla být očkována alespoň jednou za 3 roky, kdy se četnost přizpůsobuje tomu, v jakých podmínkách kočka žije.


Zobrazit diskuzi ke článku