Zdraví, 1. 8. 2023

Foto: Lunja / Shutterstock

Slunečné počasí láká nejen lidi, ale i jejich čtyřnohé mazlíčky k vodě. Pejsci většinou vodu milují a koupou se rádi. Pro jejich bezpečnost je ale dobré dodržovat pár základních pravidel, aby koupání pro pejska nemělo zdravotní následky.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Sinice škodí nejen lidem

Pokud se váš pejsek při procházkách rád vykoupe v jakémkoliv rybníku, může se stát, že mu ve vodě budou dělat společnost i různé bakterie, především pak cyanobakterie známé jako sinice. Dejte proto pozor na to, aby pejsek nadměrně nepil vodu, mohl by si odnést nehezké zažívací potíže. V létě je také dobré pejska, který je „vodomil“, častěji mýt šamponem.

„Používejte raději přírodní šampony, které jsou pro srst šetrnější. Je vhodné zvolit šampony, které samy o sobě působí na široké spektrum ektoparazitů. Plánujete-li dovolenou u moře, šampón se také bude hodit, protože po koupání v moři je důležité pejskovi vymýt sůl ze srsti, aby ji nelízal. Nadměrné množství soli je pro psa velmi nezdravé. Může způsobit jednak zažívací potíže a zároveň může velmi uškodit psům se zhoršenou funkcí ledvin,“ říká veterinární lékařka Renáta Valášková.

Zákeřná klíšťata

Ochrana psa před klíšťaty by měla být samozřejmá po celý rok. Pokud se psem jezdíte často k vodě, je důležité u něj ochranu proti parazitům aplikovat častěji. Voda může snižovat účinnost některých ektoparazitárních prostředků.

Pokud jste pejskovi dávali ektoparazitika krátce předtím, než vyrazíte k vodě, zjistěte si na obalu, za jak dlouho je možné zvíře po aplikaci koupat. Většinou to bývá rozmezí od 12 hodin do 48 hodin.

Pozor na zranění

Při koupání pejska také dbejte na jeho bezpečnost. Než rychle skočí do studené vody, ujistěte se, že není přehřátý. Mohlo by u něj dojít k teplotnímu šoku. Rozhodně zvíře nikdy do vody nečekaně neházejte.  Dejte také pozor, zda ve vodě není kamenité nebo bahnité dno, kde by si mohl zaklínit packu. Máte-li staršího psa, nenechejte ho příliš dlouho plavat. Plavání je pro zvíře nesmírně náročná fyzická činnost. A v kombinaci s přímým sluníčkem by se mohl velmi rychle unavit.

Nebezpečné také mohou být příliš frekventované přehrady, kde je mnoho lodí a šlapadel. Jste-li s pejskem v řece, může se stát (hlavně po silném dešti), že budou ve vodě spodní proudy, které především malý pes bude špatně zvládat. Koupejte se tedy jen na místech, kde můžete jednoduše při jakémkoliv nebezpečí pro psa skočit a pomoci mu rychle na břeh.

„Pokud je to nutné, psa po koupání utřete a trochu mu vysušte srst. Především večer nebo pokud není teplé počasí a voda je studená. Mohlo by dojít k prochladnutí psa a hrozí pak i následné problémy se zády, klouby nebo tzv. syndrom mrtvého ocasu (pes není schopen s ocasem pohybovat, nebo jen omezeně z důvodu neinfekčního zánětu měkkých tkání a nervů v oblasti kořene ocasu).  Tento zdravotní problém může nastat při prochladnutí psa po koupání ve studené vodě,“ dodává MVDr. Renáta Valášková.

Autor článku: Ivana Koutná