Zdraví, 23. 4. 2024

Foto: eva_blanco / Shutterstock

Přeplněné nebo ucpané anální žlázky mohou potrápit lecjakého chlupáče. Problém může vyústit i v zánět a zhoršit celkový stav pejska. Jak se mu vyhnout? Někdy je velice obtížné rozpoznat, co našeho čtyřnohého kamaráda trápí, protože nám to bohužel neřekne.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Příznaky

Někdy je velice obtížné rozpoznat, co našeho čtyřnohého kamaráda trápí, protože nám to bohužel neřekne. Navíc zrovna u análních žlázek jsou příznaky mnohdy podivné. Pes může sáňkovat, pociťovat bolestivost při vyprazdňování, nadměrně se čistit v okolí konečníku, okusovat si ocas, ale i jiné části těla.

Právě okusování končetin a ztráta srsti mnohdy naznačuje, že se může jednat i o jiný problém, jakým je třeba alergie, a často se tak zapomene na hlavní spouštěč, tedy anální žlázky. Veterinární lékař vám jistě rád poradí, o jaký problém se jedná, jak řitní váčky kontrolovat, případně čistit.

Čistit, nebo nečistit?

Zda anální váčky pravidelně vymačkávat, to je rozporuplná otázka. Časté vymačkávání obsahu totiž může zapříčinit nadměrnou tvorbu sekretu, čímž by se problémy žlázkami mohly zhoršit. Ucpané nebo přeplněné váčky je ale potřeba vyprázdnit, aby se nevytvořil zánět nebo jiná komplikace. Žlázky by se měly čistit pouze v případě potřeby, podle aktuálního stavu a rady veterináře.

Pokud již doje k zánětu či zanícení, je potřeba nasadit antibiotickou léčbu. V horších případech, kdy pejsek trpí těmito problémy příliš často, se přistupuje i k operativnímu odstranění váčků.

Nevoní po fialkách

Sekret z análních žlázek je silně zapáchající tekutina, což může některé majitele při jejich čištění znejistit. Tento nepříjemný zápach je však naprosto normální, a tak není důvod k panice.

Správný postup vymačkávání vám nejlépe ukáže veterinář, nebo nechte tento úkon raději zcela na něm. Nezapomínejte, že zbytečně časté a bezdůvodné vymačkávání řitních váčků může nadělat více škody než užitku – a tak se vyplatí řídit se radami lékaře, který zná pejska nejlépe.

Každý pes jiná ves

Někteří psi nemají s váčky vůbec žádné problémy, a tak jejich majitelé ani netuší, že existují. Naopak jsou i chlupáči, kteří se bohužel se záněty a ucpáváním váčků potýkají často. Příčinou může být nejen anatomie váčků a jiné disproporce, ale i strava, pohyb a okolní prostředí.

Anální žlázky primárně slouží k přirozenému označování teritoria, kdy se jejich obsah vypouští zároveň při vyprazdňování. Pokud je tedy stolice dlouhodobě příliš řídká nebo naopak pejsek trpí zácpou, mohou se anální váčky ucpat. Stejně tak může mít vliv i prostředí, ve kterém chlupáč žije. Je tomu tak zejména v případě, kdy je pejsek zavřený na malém kousku zahrady či dvorku a nemá prostor k označování svého teritoria. Anální váčky psi vypouští i při stresových situacích.

Další info: Why Your Dog Scoots & What You Need to Know About Your Dog’s Anal Glands; How to Empty Your Dog’s Anal Sacs

Autor článku: Lenka Šmídová