Zdraví, 14. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Ochrana proti blechám a klíšťatům je během letních měsíců automatická pro mnoho majitelů psů. Je však vhodné chránit psy proti nebezpečným parazitům po celý rok. Například klíšťata mohou „útočit“ i během začátku jara či v zimních měsících, pokud teplota překročí 5 stupňů Celsia.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

„Hlavní sezóna klíšťat je díky vyšším teplotám na jaře a v létě. Klíšťata mohou být ale aktivní již od 5 °C, a to především ve vlhkém počasí. Pokud tedy jdete se svým psem v teplejších zimních dnech ven do přírody, je dobré jej chránit ektoparazitiky. Ideální volbou je sprej, který vám zajistí rovnoměrnou ochranu proti ektoparazitům po celém těle,“ říká veterinární lékařka MVDr. Renáta Valášková.

Můžete také sáhnout po přírodních pomocnících, skvěle se hodí bylinné sérum proti blechám a klíšťatům nebo speciální obojek proti klíšťatům pro psy nebo kočky využívající přírodní rostlinné látky.

Nezvaný návštěvník

Mezi další parazity, kteří mohou ohrožovat psa, patří blechy. Ty mohou přenášet mnoho nemocí a u psů způsobovat alergie, anémii (to především u štěňat) či je nakazit tasemnicí. Mnoho lidí si myslí, že v zimních měsících nejsou blechy, stejně jako klíšťata, aktivní. Samozřejmě v mrazu a sněhu pes klíště ani blechy nechytne. Pokud se ale oteplí několik stupňů nad nulu, blechy mohou „ožít“ dostatečně na to, aby si našly nějaký ten příjemný psí kožíšek. Jakmile si je pak přinese zvíře domů, mohou velmi rychle „zablešit“ celý byt či dům. Blechy mají rády teplo a ven se jim jen tak chtít nebude.

Blechy na rozdíl od klíšťat mohou ze svého psího hostitele přeskočit do zvířecích pelíšků, na koberce nebo sedačku. Důležitá je proto včasná prevence, aby se blechy do domácnosti vůbec nedostaly. Doporučuje se aplikovat přípravky, které fungují jako ochrana jak proti blechám, tak proti klíšťatům.

Jak psa chránit

Důležité je, aby přípravky hubily dospělé blechy, ale zabraňovaly i množení blech potlačením vývoje jejich vajíček, zde hovoříme o takzvaném ovicidním účinku. A zároveň aby měly účinek larvicidní, tzn. zastavily i vývoj larev.

Blechy způsobují u psů svědění, pes se více drbe, na jeho kůži můžete pozorovat až červené skvrny. Psa proto pravidelně prohlížejte. Blechy se nejvíce vyskytují na zádech, mezi lopatkami, na břiše, na vnitřní straně stehen či na ocase. Pokud již váš pes blechy má, ihned ho umyjte speciálním psím šampónem proti blechám. Důležité je pak ošetřit proti blechám i vodítko, obojek a pelíšek. Když byl pes napadený blechami delší dobu v bytě, je důležité vyčistit i veškeré textilie, sedačku, křesla a koberce. Blechy se totiž umí velmi dobře rozmnožovat po určitou dobu i mimo svého hostitele.

Autor článku: Ivana Koutná