„Procházky jsou pro psy velmi důležité. Poskytují jim potřebný pohyb, ale hlavně se jedná o čas strávený s jejich páníčkem. A ani deštivé počasí jim většinou náladu nezkazí,” říká odbornice na psí zdraví Zuzana Sequensová. „Měli byste být ale opatrní. Ani našim čtyřnohým kamarádům se bohužel nevyhýbá nachlazení a hrozí jim i virózy. Proto bychom se měli vždy snažit udržet pejska v teple a suchu,“ upozorňuje.
Teplo a sucho
Deštivé a chladné dny pejskům tolik nevadí a někteří si dokonce užívají. Pokud máte pejska, který není vybavený huňatým kožichem, měli byste sáhnout po vhodném oblečku. Na trhu existuje celá řada oblečků a pláštěnek, které psa nejen zahřejí, ale také ochrání před větrem, deštěm a sněhem. Vzhledem k širokému výběru je dnes už velmi snadné najít obleček vhodný pro jakoukoliv aktivitu a plemeno.
Pozornost byste měli věnovat také očistě po příchodu z procházky. Dobré je vždy psa pořádně utřít a osušit – zabráníte tím znečištění bytu a také tomu, aby váš pes prochladl.
Světlo ve tmě
K podzimu neoddělitelně patří také procházky za tmy. „Během večerních procházek by měli páníčci myslet o trochu více na bezpečnost jejich pejsků. Velmi snadno se totiž může stát, že se ve tmě dostane mimo dohled. Pes je navíc neviditelný i pro ostatní a hrozí i případná srážka s autem či kolem,” upozorňuje Zuzana Sequensová.
Viditelnost tak můžete zvýšit pomocí reflexních prvků, nejvhodnější je ale sáhnout po svítícím obojku, díky kterému budete mít psa stále na očích.
Imunita je základ
Dostatek pohybu a pravidelné venčení navíc přispívá k budování přirozené imunity a celkovému zdraví psa. Procházky navíc podporují správné proudění krve a přirozeně napomáhají fungování plic a srdce.
K silné imunitě přispívá samozřejmě kvalitní strava, dostatek spánku a také co nejméně stresu. Nebojte se sáhnout po kvalitních doplňcích stravy, které pejskovi jednoduše přidáte do krmiva. Vitamíny a doplňky stravy pro zvýšení přirozené imunity jsou vhodné zařadit zároveň s přicházejícím chladným počasím – tedy v době zvýšeného náporu na psí imunitu.
Nebezpečné nastydnutí
Podzimní sezonu máme často spojenou s rýmou a jiným nachlazením. Tyto obtíže se nevyhnou ani našim čtyřnohým kamarádům. Nastydnutí bude mít pravděpodobně banální průběh a k léčbě postačí klidový režim a vitamíny na podporu imunity, pozor ale aby se z nachlazení nevyklubalo vážnější onemocnění. Na podzim se šíří tzv. psincový kašel, který se projevuje velmi ostrým kašlem a může být doprovázen dávením. Pokud je nemoc podchycena včas, je velmi snadno léčitelná. Proti psincovému kašli navíc existuje očkování, díky kterému můžete předejít nepříjemným starostem.
„Pokud váš čtyřnohý kamarád onemocněl, věnujte mu potřebnou péči. Zanedbané onemocnění se může brzy vrátit. Lehké nachlazení vyřeší teplo domova a kvalitní strava obvykle do týdne. Neléčený kašel může snadno propuknout v zápal plic. Úporný kašel však může signalizovat nejen nachlazení, ale také astma, alergii či dokonce srdeční nedostatečnost. Proto je důležité nechat takového psa vždy vyšetřit,” radí Zuzana Sequensová.