Zdraví, 26. 3. 2023

Foto: Shutterstock

To, že pejsci často nevonní po růžích, ví většina chovatelů. Nejvíce problémová, co se týká zápachu, pak bývá tlama. A to může být obtěžující nejen pro okolí pejska, ale i pro něj samotného, protože tento jev může znamenat i některá onemocnění.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Občasný zápach z tlamy (halitóza) je přirozený, ale pokud se jedná o dlouhodobý a intenzivní problém, měli bychom ho začít řešit.  Nepříjemný „odér“ většinou vzniká ze špatné zubní hygieny tzn. ze vzniku zubního kamene či zánětu dásní.  To se pozná dle toho, že má pejsek na zubech hnědý či žlutý povlak a má červené dásně. Pokud má pejsek zuby i dásně v pořádku, tak zápach může mít i vážnější zdravotní důvod, jako je onemocnění žaludku či jater. Rozhodně proto pejska nechte vyšetřit u veterináře.

Pozor, co jí

Občasný zápach může způsobovat i aromatická strava, jako jsou například rybí granule (především z lososa).  Velmi „nehezkým“ důvodem zápachu, ale může být u psů i pojídání výkalů. Bohužel mnoho pejsků si tímto „zpestřuje“ svůj jídelníček. Pokud víte, že i váš pes má s tímto problém, je nutné ho při venčení více hlídat či mu dávat venku náhubek. Výkaly mohou kromě špatného dechu způsobit mnoho žaludečních problémů a střevních parazitů.

Čištění i řasy

Stejně jako u lidí může nepříjemný dech u psů způsobit i zbytky jídla (především, pokud je krmíte měkkým krmivem). Čistěte proto psovi několikrát do týdne zuby kartáčkem (ideálně 2x až 3x). Používejte ale speciální psí pasty. Ty lidské by mu mohli zdravotně ublížit. Čištění kartáčkem může být pro psa nepříjemné. Zkuste proto psa na čištění kartáčkem připravit již v mladém věku. Používejte speciální gumový kartáček, který si navlečete na prst.

Dobrou volbou je také do vody či krmiva přidávat výtažek z hnědé mořské řasy (kelpa). Ta pomáhá potlačovat vznik zápachu i zubního plaku. Není aromatická, takže jí pejsek v jídle ani pití neucítí.

Sázka na granule

Nespolupracuje-li pejsek při čištění kartáčkem volte variantu dentálních pamlsků. Vhodné jsou tvrdé abrazivní pamlsky, které pomáhají odstraňovat zubní kámen a zároveň i masírují a prokrvují dásně. Vhodnou prevencí jsou i tvrdé granule, při jejich chroupání pejsek také odstraňuje zubní kámen. Krmíte-li syrovou stravou, tak kromě granulích sušených za studena můžete pejskovi do krmiva dávat tvrdou zeleninu, jako je mrkev nebo celer, ta pomáhá k přirozenému obrušování zubů,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

K lepším zubům pomůže i tvrdá syrová kost (nejlépe hovězí). Pokud bude kost obalená masem, tak psa od čištění již neodtrhnete. Dentální hygieně se můžete věnovat i při venčení – zkuste při procházkách pejsky motivovat k tomu, aby okusovali klacíky, nebo jim pořiďte speciální a bezpečné kousací špalíky.

Autor článku: Andrea Veselá