Chlupáči, 1. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Krásný papoušek jménem aratinga sluneční rozveselí každý den svým krásným pestrým zbarvením, které připomíná slunce zapadající nad džunglí.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jaký tento papoušek je?

Šikovný společník

Aratinga sluneční

Aratinga je velice chytrý ptáček, který se naučí poměrně snadno mluvit, pokud se mu budete dostatečně a pravidelně věnovat. To znamená minimálně dvě hodiny denně, ale kdo by si rád nepopovídal se svým zvířecím kamarádem. Tento papoušek má přátelskou povahu a stane se vaším mazlíčkem zejména v případě, kdy si jej pořizujete jakožto ručně krmené mládě. Jedná se o snadno ochočitelný druh.

Hlas jako zvon

Aratinga sluneční

Pokud se některý papoušek dokáže pořádně ozvat, tak je to právě aratinga. Patří dokonce mezi nejhlasitější papoušky a svým křikem je, dá se říci, jedinečný. I z tohoto důvodu se nejedná o zcela vhodného obyvatele bytových domů, jelikož se jeho křik může nést i přes zdi k sousedům.

Jelikož aratinga dobře snáší i chladnější počasí, je venkovní voliéra správnou volbou, avšak teplota uvnitř by neměla klesnout pod 10 °C, tudíž je vytápění nezbytností. Ať už tohoto rošťáka umístíte doma nebo venku, myslete na jeho prostor. I když není aratinga nijak náročný, co se velikosti příbytku týče, měl by mít možnost se proletět a protáhnout si tak křidýlka.

Co potřebuje?

Aratinga sluneční

Aby se z tohoto krásného papouška stal právoplatný člen vaší rodiny, který vám poskytne každodenní radost v podobě vtipných řečí a průpovídek, musíte se mu náležitě věnovat. Jelikož aratingové občas sklouzávají k destruktivnímu chování, neměly by v jeho obydlí chybět větve na okus.

Tito ptáčkové si užívají ráchání ve vodě, dokonce si libují i ve sprše. Hlavním krmením je směs pro papoušky, která odpovídá jejich velikosti, jež se pohybuje kolem 30 centimetrů. Rád si smlsne i na ovoci a zelenině, nejrůznějších semínkách a pupenech. Nezapomeňte do ubikace umístit i sépiovou kost, písek, podávat můžete i speciální doplňky stravy a vitamíny.

Jelikož se aratinga sluneční dožívá až 30 let, nejedná se o krátkodobou záležitost, a proto je nutné si jeho pořízení náležitě promyslet. Papoušek není pouhou ozdobou domácnosti, i když k tomu tento druh může svádět díky svému okouzlujícímu zbarvení, které v sobě snoubí zářivě žluté peří doplněné o oranžové přechody a zelenomodrá pera na křídlech a ocasu.

Autor článku: Ivana Koutná