Chlupáči, 6. 10. 2022

Foto: Shutterstock

O kukačkách většina z nás ví kvůli jejich nepříliš pozitivně chápané vlastnosti, kterou je okupování cizího hnízda. Toto chování se nazývá hnízdní parazitismus. O co se jedná a jaká je kukačka v jiných směrech?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Vychytralá matka

Kukačka

Kukačka využívající hnízdní parazitismus postupuje tak, že snáší svá vejce do několika různých hnízd, které patří malým hmyzožravým pěvcům. Ti nevědomě malou kukačku po vylíhnutí krmí a opatrují, aniž by tušili, že se jedná o nevítaného příživníka. Kukačka si hostitele svých mláďat vybírá důkladně, aby do hnízda její vejce vzhledově zapadlo, avšak ne vždy se to podaří. V tom případě může kukaččí vejce daný opatrovník zlikvidovat a vyhodit z hnízda, čímž však riskuje ohrožení vlastní snůšky, a tak většinou svolí k vylíhnutí.

Kukačka tak díky hostiteli dobře prospívá, a jelikož potřebuje hodně potravy vzhledem ke svému vzrůstu, zajistí si prvenství tím, že ostatní ptáčata či nevyklubaná vejce z hnízda vyhodí. To je dané jednak brzkým vylíhnutím, ale také rychlým vývinem.

Přelétavý letec

Kukačka

Již při rozmnožování je kukačka v jistém ohledu vypočítavá. Neudržuje dlouhotrvající partnerství s jedním samcem, zato si v jarním období hledá krátké známosti. Možná i proto snáší tolik vajec – jedna kukačka může snést dokonce až 20 vajec.

Jedná se o letce, kterého si jen stěží všimnete v přírodě. Nezdržuje se v blízkosti lidí ani v početných hejnech, naopak se jedná o nenápadného samotáře. Při letu ji lze snadno zaměnit s dravcem díky velikosti a tvaru těla. Kukačka však odlišně zvedá křídla. Jedná se o stěhovavého ptáka, který na zimu táhne do teplých krajin na africký kontinent.

Kdopak to tu kuká?

Kukačka

Že kukačka kuká, ví snad každý. A není se čemu divit, tento typický zvuk patří nejen do dětských her a pohádek, navíc je od něj odvozeno i pojmenování tohoto opeřence. Věděli jste však, že kuká pouze kukaččí samec? Samičky namísto kukání vydávají zvuk připomínající „kvikání“ (kvik, kvik nebo také bi, bi). V období rozmnožování samice lákají samečky také zajímavým zvukem, který zní jako bublání. Pokud jeden z těchto zvuků uslyšíte, mějte oči na stopkách. Třeba budete jedním z mála šťastlivců, který měl tu čest vidět kukačku na vlastní oči.

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock